Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Siera Leonës"

v
roboti shtoj: vec:Giografia de la Siera Leon; cosmetic changes
v (roboti shtoj: pl:Geografia Sierra Leone)
v (roboti shtoj: vec:Giografia de la Siera Leon; cosmetic changes)
[[Relievi]] i Siera Leones përgjatë rripit bregdetarë përshkohet nga moçalet e male me pyje dhe rrafshnalta. Pjesa lindore e relievit është teren malorë. Pika më e ultë e relievit 0m është përgjatë oqeanit Atlantik dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 1,948 metrave në malin "Lona Mansa" ([[Gjuha angleze|ang.:]] Loma Mansa (Bintimani)), në veri-lindje të kryeqytetit, në pjesën lindore të vendit.
 
Si [[Pasurit natyrore|pasurit natyrore]] të Siera Leones sipas [[CIA-Factboock]] llogariten të jenë : [[Diamanti|Diamante]], [[Titani]] ''(Ti)'', [[Boksiti]], minerale [[Hekuri]] ''(Fe)'', [[Ari]] ''(Au)'' dhe gurë [[Kromi]] ''(Cr)''. Si [[Toka e punueshme|tokë e punueshme]] llogaritet të jetë diku 6.98% e sipërfaqes së vendit.
 
{{gjeo-cung}}
{{Afrika-gjeo}}
 
[[CategoryKategoria:Gjeografia e shteteve|Siera Leone]]
 
[[en:Geography of Sierra Leone]]
[[pt:Geografia da Serra Leoa]]
[[uk:Географія Сьєрра-Леоне]]
[[vec:Giografia de la Siera Leon]]