Dallime mes rishikimeve të "Faruk Begolli"

No change in size ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Faruk Begolli''' iindi më [[14 shkurt]] të vitit [[1944]] në [[Pejë]], [[Kosovë]] dhe vdiq më [[23 gusht]] të vitit [[2007]], ishte një nga aktorët e mirënjohur në ish Jogosllavi duke arritur një famë shumë të madhe në mbarë Ballkanin dhe me gjerë. Ai studioi në Akadiminë e Filmit dhe Teatrit në Beograd dhe diplomoi në vitin [[1966]].
Faruk Begolli ishte gjithashtu një figurë e rëndësishme e Teatrit dhe Kinematografisë Kosovare. Ishte bashkëthemelues i degës së Aktrimi të Fakultetit të Artevetë të Universitetit të Prishtinës, ku edhe punoi si pedagog i lëndës së Aktrimit.
Në vitet e 90-ta ai së bashku me [[Enver PetrovcinPetrovci]]n themeluan Teatrin "Dodona" në Prishtinë, në këtë Teatër ai angazhonte studentët e tij dhe aktorë të tjerë duke inskenuar shfaqje të ndryshme teatrale. Teatri "Dodona" u bë Teatri më i njohur në Kosovë gjatë këtyre viteve duke vazhduar deri më tani.
 
== Regjisor dhe Dramaturg në Teatër ==
Anonymous user