Ndryshimi mes inspektimeve të "Lugthi"

934 bytes added ,  10 vjet më parë
v (roboti shtoj: pam:Dungus)
 
=== Gjëndra kardiale ===
Mbeshtjellsja seroze e stomakut (peritoneum) I mbulon te dy faqet e lukthit duke formuar ne laqet e tij dy duplikatura (omentum majus)-ne lakun e madh dhe (omentum minus)-ne lakun e vogel).
 
Muri I lukthit ka musculature te lemuar, ten dare ne tri shtresa:
 
· Shtresa e jashtme me muskuj longitudinale;
 
· Shtresa e mesme me muskuj rrethore
 
· Shtresa e mbrenshme me fije muskulore te pjerrta
 
Ne anan e mbrenshme lukthi eshte I mveshur me mukoze te trashe e cila eshte e ndare ne fusha gastrike, ku hapen kanalet e gjendrave te lukthit. Ne lartesi te lakut te vogel mukoza formon pale qe percjellin rrjedhen e lakut dhe formojne rugen e shkurter neper te cilin rrjedhin lengjet drejtpersedrejti ne (pillorus) ku lukthi eshte I mbushur me ushqim. Ne murin e lukthit gjejme dy gersheta nervore vegjetative (gersheta muskulore dhe ajo submukoza), me fije nervore simpatike she parasimpatike (nga nervus vagus)
 
== Lëngu lukthor ==
Anonymous user