Dallime mes rishikimeve të "Urdhri Teutonik"

v
roboti ndryshoj: uk:Тевтонський орден; cosmetic changes
v (roboti shtoj: ms:Kesatria Teuton)
v (roboti ndryshoj: uk:Тевтонський орден; cosmetic changes)
[[ImageSkeda:TeutonicCoA.png|250px|right]]
'''[[Urdhri Teutonik]]''' është një shoqëri fetare e gjermanëve katolik romak. Anëtarët e kësaj shoqërie janë të njohur si ''Kalorësit Teutonik'' që nga koha e kryqëzatat ushtarake mesjetare e deri në kohën moderne.
 
Urdhri është formuar në fund të shekullit XII në Palestinë dhe në mesjetë ka luajtur një rol të rëndësishëm për forcat e krishtera të kryqëzatës duke mbrojtur porte të rëndësishme në lindjen e afërt. Pas humbjes së ushtrive të krishtera në lindjen e afërt, urdhri u bartë në Transilvani më 1211 për të ndihmuar të krishterët hungarezë kundër endacakëve të racës turke, Kumanëve. Pas vitit 1225 urdhri, nën ndikimin e [[Papa|Papës]] hynë në shërbim të Hungarisë
== Kronologjia e ngjarjeve ==
[[ImageSkeda:Den tyske ordens skjold.svg|Kryqi në mburojen e kalorësve|250px|right]]
* 1241 [[Beteja e Legnicës]]
* 1242–1249 [[Kryengritja prusiane|Kryengritja e parë prusiane]]
* [[Lufta Polake-Teutonike (1431–1435)]]
* 1454–1466 [[Lufta 30-vjeçare]]
* 1466 [[Paqja e Dytë e Kurorës (1466)]]
* 1467-1479 [[Lufta e Priftërinjve]]
* [[Lufta Polake-Teutonike (1519–1521)]]
* 1525 Udhëri humbë [[Prusia|Prusinë]] për hirë të [[Homazhi i Prusisë|Homazhit të Prusisë]].
== Lidhje të jashtme ==
{{commonskat|Teutonic Order|Urdhri Teutonik}}
* [http://www.deutscher-orden.at/ Amza zyrtare]
 
[[Category:Urdhri Teutonik]] [[Kategoria:Gjermani]] [[Kategoria:prusi]]
[[Kategoria:Urdhri Teutonik]]
[[Kategoria:Gjermani]]
[[Kategoria:Prusi]]
 
[[af:Duitse Orde]]
[[tk:Tewton ordeni]]
[[tr:Töton Şövalyeleri]]
[[uk:Тевтонський Орденорден]]
[[vi:Hiệp sĩ Teuton]]
[[zh:条顿骑士团]]