Ndryshimi mes inspektimeve të "Ngjyra"

32 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti shtoj: ig:Àgwà; cosmetic changes
v (roboti shtoj: so:Midab)
v (roboti shtoj: ig:Àgwà; cosmetic changes)
[[FiguraSkeda:Byrcolorwheel.png|thumb|right|Rrethi i ngjyrave|260px]]
 
'''Ngjyra''' bën pjesë në grupin e materialeve grafike, e cila është substancë e ngjyrosur, që posedon ngjyrim të caktuar dhe ka aftësi që gjtatë procesit të shtypit të lidhet me bazën në të cilën shtypet. Çdo ngjyrë grafike është e përbërë edhe nga komponente të tjera, përmban bashkime apo grupe bashkimesh që i sigurojnë ngjyrim e të cilat i quajmë pigmente. Gjithashty ngjyrat përbëjnë edhe lidhëse të cilat bëjnë lidhjen e të gjitha komponenteve në ngjyra. Komponentet e tjera janë nga përbërjet e ndryshme kimike. Ngjyrat themelore grafike janë: ''e verdha'', ''e kaltërta'' (cian) dhe ''purpure'' (magenta). Me përzierje në përmasa të barabarta të këtyre tri ngjyrave themelore përfitohet [[ngjyra e zezë]].
 
<div class=floatright style="margin-left: 1em;">
Ngjyrat që shifen me dritën e syrit të njeriut <br />
<table border="0" cellspacing="0" cellpadding="2">
<tr>
Çdo ngjyre i takojnë tri karakteristika të madhësive (atributeve): [[toni i ngjyrës]], [[shkëlqimi i ngjyrës]] dhe [[dendësia e ngjyrës]] (ngopshmëria).
 
Toni i ngjyrës është matëse e kualitetit të ngjyrës e cila është me gjatësi valësh të caktuara nga drita e ajrit e cila në syrin tonë shkakton përjetimin e ngjyrës.
 
Shkëlqimi i ngjyrës është kualiteti optik i ngjyrës dhe përfaqëson masën intenzive të përjetimit të ngjyrës, prandaj kjo është pjesa e dritës të cilën ngjyra e caktuar e reflekton.
 
Dendësia e ngjyrës apo ngopshmëria është masa e pastërtisë së ngjyrës kromike në proporcion me ngjyrën e bardhë, ashtuqë ngjyrat të cilat nuk kan në përbërje ngjyrën e bardhë janë ngjyra të ngopshme.
 
Ngjyra në praktikë apo në kuptimin teknik dallohet nga ngjyra e dritës (kromike). Prandaj, në këtë kuptim termi “ngjyrë”e cakton modifikuesin e dritës apo koloritit (p.sh.ngjyra e shtypit)
Me përzierjen e ngjyrave bazë fitohen të gjitha niansat e ngjyrave. I kemi dy mënyra apo lloje të sintezave të ngjyrave: [[sinteza additive]] dhe [[sinteza suptraktive]].
 
== Shih edhe ==
* [[Kodet e ngjyrave]]
 
== Kuptimi simbolik i ngjyrave ==
Çdo ngjyrë ndikon në psikologjinë e njeriut, prandaj edhe ngjyra që përdoret në prodhime të ndryshme e ka simbolikën e vet, ja disa shembuj:
 
'''E kuqja''' - dashuri, frigë, gëzim, ngjyra revolucionare të flamujve.<br />
'''E kltërta''' - aristokracinë, të vërtetën, besnikrinë.<br />
'''E gjelbërta''' - paqë, besim, pavdekësi.<br />
'''E verdha''' - mendje, dritë, kuptim.<br />
'''Vjollëca''' - durim, shkathtësi, aktrim.<br />
'''E portokallta''' - vlefshmëri, shkëlqim, pasuri.<br />
'''E bardha''' - pastërti, qetësi.<br />
'''E zeza''' - dhimbje, sëmundje, vdekje, fatkeqësi, terror.<br />
 
[[CategoryKategoria:MaterialeTeknologji grafike]]
 
[[CategoryKategoria:TeknologjiMateriale grafike]]
[[Category:Materiale grafike]]
 
{{Link FA|ar}}
[[hu:Szín]]
[[id:Warna]]
[[ig:Àgwà]]
[[io:Koloro]]
[[is:Litur]]