Dallime mes rishikimeve të "Harta e Botës"

21 bytes added ,  11 vjet më parë
v
roboti shtoj: ko:세계 지도; cosmetic changes
v (roboti largoj: ar:خريطة العالم)
v (roboti shtoj: ko:세계 지도; cosmetic changes)
[[FiguraSkeda:World-map-2004-cia-factbook-large-1.7m-whitespace-removed.jpg|thumb|350px|right|Hartë Fizike e Botës (2004) me kufinj shtetërorë dhe kryeqytete]]
'''Harta e Botës''' është një [[Harta|hartë]] në të cilën paraqiten në proporciaone apo përmasa të paramenduara sipërfaqja tokësore e [[Toka|planetit të tokës]]. Publikimi i një harte të tillë, për herë të par ishte bërë më 575 p.e.sonë nga [[Anaksimandëri]] i Miletit (610-546 p.l.K). Një hartë e mvonshme është punuar nga [[Aristogora]] i Miletit në hekur që u përdor në luftat e Spartës me Persianët. Dikarhu ( 326-296 p.l.K) për herë të parë ven në hartë diafragmën - rrjetën e paraleleve dhe meridianeve. [[Erastoteni]] (276-196 p.l.K) bën matjen e parë të dimensionit tokësor dhe përdor projeksionin cilindrik ku paralelet me meridiane prehen me kënd të drejtë.
 
{{gjeo-cung}}
 
[[CategoryKategoria:Hartografi]]
 
[[en:World map]]
[[is:Heimskort]]
[[ja:世界地図]]
[[ko:세계 지도]]
[[nl:Wereldkaart]]
[[pt:Mapa-múndi]]