Dallime mes rishikimeve të "Korrupsioni"

14 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti shtoj: be:Карупцыя; cosmetic changes
v (roboti shtoj: la:Corruptio)
v (roboti shtoj: be:Карупцыя; cosmetic changes)
dhënë, kërkuar, pranuar apo është pritur për t’u marrë për veten apo për një person tjetër. <ref name=KK200434>LIGJIN KUNDËR KORRUPSIONIT [http://www.assembly-kosova.org/common/docs/ligjet/2004_34_al.pdf Në amëzën assembly-kosova.org]</ref>
 
== Korrupsioni në drejtësi ==
'''Korrupimi juridik''' paraqet shkelje të rendit kushtetues, për shkak se godit garancitë kushtetuese për liritë dhe të drejtat e njeriut dhe të qytetarit dhe për pasojë, ushtrimi i shërbimeve publike merr karakter të kryerjes së tyre vetëm për ata qytetarë që janë në gjendje ose mund t´i paguajnë ato shërbime.<ref name=EStavileci>[[Esat Stavileci]] : [http://esat.stavileci.com/index.php?option=com_content&task=view&id=76&Itemid=53 Kontribute për studentë]</ref>
 
'''Korruptimi ekonomik''' shpie kah krijimi i pozitës së privilegjuar të individëve dhe grupeve të tyre për shkak të pozitës monopolistike në porosite, furnizimet dhe punët publike duke zëvendësuar ligjshmëritë e shëndosha të ekonomisë së tregut dhe të konkurrencës së hapur e të lirë me dukuritë shkatërruese që i kundërvihen atyre ligjshmërive. <ref name=EStavileci />
 
== Korrupsioni në programim ==
Korrupsioni në programim është lajmërimi i makinës virtuale për një element të korruptuar që paraqitet gjatë krijimit të kodit për [[vegla informatike|vegla informatike]] a [[Programi kompjuterik|programe]]. Me këtë makina lajmëronë për një element (variabël a operacion matematikor, urdhëresë, klasë a vegël) i cili është i kuptueshëm por i huaj në rrjedhën e krijimit të kodit në gjuhën e makinës a gjuhën programuese.
 
== Burimi i të dhënave ==
<references />
 
[[CategoryKategoria:Korrupsion| ]]
[[categoryKategoria:politikëPolitikë]]
[[categoryKategoria:ekonomiEkonomi]]
[[categoryKategoria:drejtësiDrejtësi]]
 
[[ar:فساد سياسي]]
[[arz:فساد سياسى]]
[[az:Korrupsiya]]
[[be:Карупцыя]]
[[be-x-old:Карупцыя]]
[[bg:Корупция]]