Ndryshimi mes inspektimeve të "Sanxhaku i Pazarit të Ri"

v
roboti ndryshoj: ca:Sandjak de Novi Pazar; cosmetic changes
v (roboti ndryshoj: ca:Sandjak de Novi Pazar; cosmetic changes)
Për shkak të rrethanave politike është bërë shpërndarja e sanxhakut, mirëpo banorët vendas të sanxhakut këtë ndarje ende nuk e kanë pranuar.
 
== Historia ==
{{Kryesor|Beteja e Pazarit të Ri}}
[[Sanxhaku]] është një territor i veçantë administrativ. Në aspektin ushtarak emri "Sanxhak" do të thotë " Flamur". Gjatë sundimit otoman emri Sanxhak ka nënkuptuar territor ushtarak. Më vonë ka paraqitë territor i shkalles së dytë pas Vilajetit apo Pashallëkut.
Nga ana e forcave ndihmëse ndër të tjrë bie [[Demë Ali Pozhari]].
== Shiko dhe këtu ==
* [[Pazari i Ri]]
 
== Burim i të dhënave ==
<references />
 
{{Sanxhaqet Osmane}}
{{Ilirët}}
 
[[Category:Sanxhaku i Tregut të Ri|*]][[Category:Sanxhaqe|Tregu i Ri]][[Category:Krahina shqiptare]]
[[Kategoria:Sanxhaku i Tregut të Ri|*]]
[[Kategoria:Sanxhaqe|Tregu i Ri]]
[[Kategoria:Krahina shqiptare]]
 
[[bg:Новопазарски санджак]]
[[ca:SanjakSandjak de Novi Pazar]]
[[en:Sanjak of Novi Pazar]]
[[fr:Sandjak de Novipazar]]