Ndryshimi mes inspektimeve të "Acidi sulfurik"

43 bytes added ,  9 vjet më parë
v
roboti shtoj: pnb:گندھک دا تیزاب; cosmetic changes
v (roboti ndryshoj: hi:गन्धकाम्ल)
v (roboti shtoj: pnb:گندھک دا تیزاب; cosmetic changes)
[[Skeda:Sulfuric-acid-2D-dimensions.svg|Struktura molekulare e Acidit Sulfurik|right|thumb]]
 
'''Acidi Sulfurik''' (me formulën kimike '''[[H2SO4|H<sub>2</sub>SO<sub>4</sub>]]''') është lëng i dendur me ngjyrë të errët, ngjajshëm si të vajit. Ka peshë specifike 1,91 gati dy herë më të madhe se [[uji]]. Është një prej acideve më të forta inorganike, dhe është substancë dehidratuese d.m.th e absorbon ujin prej ajrit por edhe prej [[qeliza]]ve.
 
== Kriprat e H<sub>2</sub>SO<sub>4</sub> ==
 
Prej [[acidi]]t sulfurik fitohen dy lloje kriprash :
* '''Bisulfate''' HNaSO<sub>4</sub>
* '''Sulfate''' Na2SO<sub>4</sub> , FeSO<sub>4</sub> , MgSO<sub>4</sub>
 
== Vetitë kimike ==
:1.Përmbajnë [[atom]]e të [[Hidrogjeni]]t të cilat janë bartëse të vetive acidike.
:2.Letrën e lakmusit e ngjyrosin me ngjyrë të kuqe.
 
 
== Lidhje të jashtme ==
 
* [http://www.cdc.gov/niosh/npg/npgd0577.html NIOSH Pocket Guide to Chemical Hazards]
* [http://ptcl.chem.ox.ac.uk/MSDS/SU/sulfuric_acid_concentrated.html External Material Safety Data Sheet]
* [http://www2.iq.usp.br/docente/gutz/Curtipot_.html Sulfuric acid analysis - titration freeware]
* [http://twt.mpei.ac.ru/MCS/Worksheets/Chem/Sulfuric-acid-density-pH.xmcd - Sulfuric Acid density and pH-value at t=20&nbsp;°C]
 
[[Kategoria:Kimi]]
[[no:Svovelsyre]]
[[pl:Kwas siarkowy(VI)]]
[[pnb:گندھک دا تیزاب]]
[[pt:Ácido sulfúrico]]
[[ro:Acid sulfuric]]