Dallime mes rishikimeve të "Louis Jean Desprez"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
[[Skeda:Desprez 1790.jpg|thumb|Një portret i piktorit Louis Jean Desprez pikturuar nga Johan Tobias Sergel]]
 
'''Louis Jean Desprez''', 1743-1804, arkitekt dhe piktor francezo-suedez. Pas kualifikim arkitekturor në Paris dhe në një qëndrim në Itali gjatë viteve 1777–84 Desprez erdhi në Stockholm, ku u bë një nga personazhët kryesorë artistike e [[koha gustaviane|kohës gustaviane]] në stilin neoklasike.
 
Si ilustrues për një libër nga Jean Claude Richard de Saint-Non me emrin "Voyage pittoresque ou déscription des royaumes de Naples et de Sicile" (1781–86) Desprez studioi gërmimet në Pompei dhe Herkulaneum dhe arkitekturën greke në Paestum dhe Sicili. Këta punë u bë parakusht për pozitën të tij në shërbim të mbretit Gustav III. Kontakti i drejtpërdrejtë me hapësira dhe peisazhe të periudhës antike mund të gjetë në atë dekor romantik i një opere dhe është një punë virtuoz me fantazi arkitekturore që u bë detyra e parë i piktorit në Stockholm. Midis të tjerash ka edhe skena madhështore me temë nordike, si ato dekore se është bërë për opren "Gustav Vasa" (1785) dhe "Frigga" (1787).
449

edits