Ndryshimi mes inspektimeve të "Nata e dymbëdhjetë"

1.720 bytes removed ,  9 vjet më parë
U kthye versioni 826443 i bërë nga 82.114.94.219 (diskutimet)
(U kthye versioni 826443 i bërë nga 82.114.94.219 (diskutimet))
Te shtepia e Olivias, arrin Duka dhe i pergjerohet kllounit qe ta ler te shohi Olivian. Ndersa ishte duke pritur, shfaqen Antoni me oficeret dhe shpjegon se si ai e kishte shpetuar Sebastianin prej mbytjes dhe pastaj e ndihmoi (aktualisht Viola) ne duel. Orsinua i thote Antonit qe ai eshte nje pirat per tu mos i zene bese qe prej kohes qe ai e kish ndihmuar te vidhte nje nga luftanijet me te medha te Illyrise ne te shkuaren. Olivia arrin dhe menjehere fillon te marroset pas Violes (si Chezario), dhe perfundimisht e quan ate burrin e saj, duke shokuar Violen dhe terbuar Duken. Prifti arrin dhe konfirmon martesen midis Olivias dhe Chezarios (aktualisht Sebastiani). Pastaj shfaqet Andreu dhe betohet qe Chezariua kish goditur Tobin anash kokes, duke e plagosur ate, por Viola e mohon. Shfaqet Tobi, i terbuar ndaj Violes (duke e menduar ate si Sebastianin), por largohet qe te fashohet. Finalish, shfaqet Sebastiani dhe i pershendet te gjithe, ndersa qe te dy binjaket (ai dhe Viola) habiten dhe gezohen qe tjetri tjetri ishte duke jetuar. Sebastiani premton qe te mbaje martesen e tij me Olivian, dhe Duka ben-be qe te martohet me Violen. Malvolio nxirret prej qelise dhe te gjithe mesojne hilen e luajtur ndaj tij. Fabiani dhe Kllouni pranojne qe, Tobi, dhe Maria e kishin bere te gjithe per shaka, dhe si rikthim per ndihmen e Marias, Tobi u martua me Marian. Sidoqofte, Malvoliua ben-be qe do te hakmerret ndaj tyre te gjitheve. Duka therret sherbyesit e tij qe te qetesojne Malvolion, dhe qe te gjithe largohen te gezuar.
 
== Aktorët ==
* [[Pavlina Mani]]
* [[Robert Ndrenika]]
* [[Yllka Mujo]]
* [[Agim Qirjaqi]]
* [[Fadil Kujovska]]
* etj.
 
[[Kategoria:Teatro]]
Hamleti është njëra ndër veprat më të njohura të Shakespearit. Këtu bëhet fjalë për Hamletin princin e Danimarkës.Babai i Hamletit mbytet nga vëllai i tij Mbreti Klavd për të marrë në dorë pushtetin mbretëror. Pasi merr pushtetin në dorë ai po ashtu martohet me nënën e princit Hamlet, Gertruden. Mbreti Klavd të gjithë i bind se kjo ishte një vdekje natyrore. Por, pasi i lajmërohet fantazma e babait Hamletit, ai e sheh se kjo nuk ishte një vdekje natyrore,por mbreti Klavd e kishte vrar baban e tij.Pas ca kohe në qytet vin disa aktor të huaj ku Hamleti iu thot të lozin një ngjarje si ajo që i kishte ndodhur ati.Pas kësaj ngjarjeje Hamleti vërtëtohet për vdejken jo natyrale të babait.Ai kishte të dashur Ofelinë, ajo ishte e bije e Pollonit dhe vëlla e kishte Laertin.Ai fillon të sillet si i marrë për te gjetur mënyrë sa më të mirë se si ti hakmerret Mbretit.Gjatë këtij roli ai vret edhe babain e Ofelis,Pollonin.Pas kësaj ngjarjeje Ofelia ishte shumë e tronditur dhe ajo mbytet në lumë.Kur i vëllau mer vesh pë vdekjen e babait dhe të motrës së tij i vërsulet mbretit.Mbreti me dinakrin e tij e bind Laertin se Hamleti ia kishte vrarë babanë dhe i bind që të ndeshen.Gjatë ndeshjes Laerti e plagos me një thikë të helmuar që Laerti dhe Mbreti e kishin pregaditur për Hamletin.Pastaj ndërojnë armët dhe Hamleti e plagos për vdekje Laertin.Gjatë dyluftimit Mbreteresha pin verën e helmuar dhe vdes.Hamleti i tërbuar e godet mbretin me thike dhe e vret.Laerti në momentet e fundit të jetes i kërkon falje Hamletit dhe vdes.Horati shoku më i ngusht i Hamletit dëshiron që ta vras veten por Hamleti nuk lejon dhe thot se dikush duhet të jetoj dhe të tregoj të vërteten.Pas shume perpjekjeve Hamletia arrin ta vret mberitn por tragjedia perfundon me vdekjen e Hamletit