Dallime mes rishikimeve të "Gjuha rumune"

3 bytes added ,  10 vjet më parë
U kthye versioni 885577 i bërë nga Fabi (diskutimet)
(U kthye versioni 885577 i bërë nga Fabi (diskutimet))
|folës = rreth 25 milionë
|renditja = 36
|familiafamilja =
|emriemëri =
|zyrtare = Rumani, Moldovi, Vojvodinë
|institutiinstitucioni = [[Akademia Rumune]]
|iso1 = ro
|iso2 = rum (B), ron (T)
}}
 
'''Gjuha rumune''' (''limba română'') ose ''rumunishtja'' është gjuha që flitet nga rreth 25 milionë njerëz dhe gëzon gjendjestatus zyrtarezyrtar në Rumani, Moldovi, dhe Vojvodinë.
 
Gjuha rumune është mbiquajtur dhe Limba lui Eminescu sipas [[Mihai Eminescu]] poetit të famshëm në Rumani dhe Moldovi.