Dallime mes rishikimeve të "Borakë"

45 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
{{pp}}{{joref}}
Borakja është një fshat i [[Rrethi i Durrësit|rrethit të DurresitDurrësit]], ai banohet nga një popullsi boshnjakesh që kane ardhur që në kohen e luftës së dyte botërore. Fshati i borakesborakës ndodhen ne lindje te shijakut. Lartësia e nevelit mbi detin është 70 m mbi nivelin e detit. Aty njerëzit flasin gjuhën sllave, ato gjithashtu ruajnë zakonet dhe traditat që kanë pasur qe ne kohenkohën kur kanekanë qene në me Bosnje Hercegovine. Në komunitetin e borakesborakës vizitohen shumë here politikane te Bosnje Hercegovinës. Komuna e XhavotesXhavotës ka bere shumë investime për rregullimin e rrugëve, kanaleve, mbeturinave, ujërave te zeza etj.
 
[[Kategoria:Fshatra në Shqipëri]]