Dallime mes rishikimeve të "Avulli"

10 bytes added ,  16 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
Avulli është Gaz[[gazi|gaz]], i cili në përgjithësi është ende në kontakt me fazën e lëngshme dhe atë të ngurrtë, i cili nga sublimimi ose avullimi del në sipërfaqe.
Nëse nuk paraqitet ndonjë pengesë, formohet një barazpeshë dinamike tek e cila pjesëza të fazës së lëngshme gjegjësisht të ngurrtë kalojnë në fazën gazore dhe gjitashtu në të njejtën menyrë edhe prej formës gazore.
Nëse nuk paraqitet ndonjë pengesë, formohet një barazpeshëbaraspeshë dinamike tek e cila pjesëza të fazës së lëngshme gjegjësisht të ngurrtë kalojnë në fazën gazore dhe gjitashtu në të njejtën menyrë edhe prej formës gazore.
 
[[Category:Shkencë]]
 
[[cs:Pára]]
[[fi:Vesihöyry]]
[[sv:Vattenånga]]
 
[[Category:Shkencë]]
12.723

edits