Dallime mes rishikimeve të "Momenti"

5 bytes added ,  11 vjet më parë
v
roboti shtoj: ca:Moment; cosmetic changes
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (r2.5.2) (roboti shtoj: pl:Moment (fizyka))
v (roboti shtoj: ca:Moment; cosmetic changes)
Në [[Fizika|fizikë]] , termi "moment" mund t'i referohet shumë koncepteve të ndryshme:
 
* '''Momenti i forcës''' , është tendenca e një force për të rrotulluar një objekt rreth nje boshti, (shih artikullin [[Momenti i forcës]] për hollësi të mëtejshme. Ky është një koncept themelor në inxhinieri dhe fizikë. (Shënim: Në [[inxhinierinë mekanike]] dhe [[inxhinierinë civile]], fjala "moment i forcës" dhe "çift rrotullues" kanë kuptime të ndryshme, ndërsa në fizikë ato janë sinonime. Shihni artikullin "[[Çift rrotullues#Terminologjia |çift rrotullues ]] ".)
 
 
* Momenti i nje '''[[vektori Euklidian ]] ''' është një përgjithësim i momentit të forcës. '''Momenti M''' i një vektor '''B''' "në lidhje me '''piken A''' është
 
:: <math>\mathbf{M_A} = \mathbf{r_{AB}} \times \mathbf{B}</math>
 
:: <math>\mathbf{r_{AB}}</math> është vektor nga pika A në pozicionin ku madhesia '''B''' është aplikuar.
::&times;× paraqet [[produktin e perzier]] te vektorëve.
 
== Lidhje te jashtme ==
 
{{Wiktionary}}
 
 
[[Kategoria:Fizikë]]
 
[[bg:Момент на сила]]
[[ca:Moment]]
[[cs:Moment síly]]
[[da:Moment]]