Dallime mes rishikimeve të "Albfilm"

1.270 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
[[Figura:Kinostudio në Tiranë.jpg|thumb|Kinostudio Shqipëria e Re]]
'''Albfilm''' është shoqëri e prodhimit filmik me seli në [[Tiranë]]. Veprimtaria e kësaj shoqërie daton që në vitin [[1952]].
 
'''Albfilm'''
 
== Historia ==
'''Kinostudio Shqipëria e Re''' u themelua në vitin [[1952]]. Realizimi i parë i saj është bashkëprodhimi shqiptaro-rus [[filmi]] "[[Skënderbeu (film)|Skënderbeu]]". Ky është i pari realizim "kolosal" i prodhuar nga kjo [[Filmstudio|studio]] [[kinematografia|kinematografike]]. Në vitin [[1957]] prodhohet filmi i parë i një [[regjisori]] shqiptar, [[Hysen Hakani]]. Prodhimet në masë fillojnë rreth viteve '70, periudhë që korenspondon uljen e numrit të filmave të importuar. Në vitet '80 [[Kinostudio]] "Shqipëria e Re" prodhon rreth 14-15 filma në vit, tematikat janë nga më të ndryshmet. Ndryshimi i sistemit politik dhe kriza ekonomike e viteve '90 sjell trasformimin e saj në "[[Albafilm]]" dhe në vitin [[1996]] edhe kjo e fundit mbyll egzistencën e saj. "Shqiperia e Re" lë në trashëgim rreth 200 filma, kuptohet një pjesë të cilëve ishin prodhim i propagandës shtetërore, filma për nga teknika në krahasim me [[Hollywoodi]]n të dobët, por në krahasim me vendet përreth të kënaqshëm. Por ajo lë në trashëgim edhe një sasi të konsiderueshme filmash dhe [[aktori|aktorësh]], që kanë qenë pjesë e jetës kulturore te shumë breza shqiptarësh.
 
{{Kryesor|Lista e filmave të prodhuar nga Kinostudio Shqipëria e Re}}
 
== Filmat e njohur ==
[[Kategoria:Albfilm]]
[[Kategoria:Film]]
[[Kategoria:Filmstudio|Shqipëria e Re]]
[[Kategoria:Shqipëri]]
[[Kategoria:Tiranë]]