Spike Spiegel (Japonisht: スパイク・スピーゲル Hepburn: Supaiku Supīgeru) është protagonisti i serialit të animuar Cowboy Bebop. Ai është gjuetar i kriminelëve ose “kauboj” në një anije kozmike të quajtur Bebop, duke udhëtuar në hapësirë së bashku me ekuipazhin e tij e përbërë nga anëtarët si shoku i tij Jet Black dhe anëtarë tjerë, Faye Valentine, Edward, and Ein.

Paraqitja Redakto

Spike është i gjatë dhe i dobët në dukje; ai ka flokë të zeza me një ngjyrë të gjelbër dhe sytë ngjyrë kafe, njëra prej të cilave më vonë zbulohet artificiale dhe më e lehtë se tjetra.

Në epizodin e gjashtë "Sympathy for the Devil", zbulohet se syri i tij i djathtë u zëvendësua nga kirurgjia nga një sy kibernetik plotësisht funksional (megjithëse vetë Spike nuk mund të ketë ndërgjegje të ndërgjegjshme të procedurës pasi pretendon se ka humbur syrin e tij natyral në një "aksident").

Spike është veshur zakonisht me një kostum blu të lirë, me një këmishë të verdhë dhe çizme të frymëzuara nga Lupin III.[1] Ai gjithashtu herë pas here vesh një shtresë të gjatë kafshe. Ai shpesh shihet me një cigare mes buzëve të tij, edhe nëse bie shi ose ka një shenjë të "ndalohet pirja e duhanit", ku ai është ulur, duke qëndruar ose duke ecur. Pirja e vazhdueshme e Spike është një homazh për Lupin III, si partneri i Lupinës, Jigen, pi duhan që zakonisht është në gjendje shumë të keqe, ngjashëm me Spike.

Ka edhe një referencë mjaft të dallueshme përmes sjelljes rebele të Spike dhe flokëve me gëzof të muzikantit të famshëm Bob Dylan.

Shfaqja e tij bazohej kryesisht në protagonistin kryesor të Tantei Monogatari, të portretizuar nga aktori i njohur japonez Yusaku Matsuda. Megjithëse Yamadera ishte një tifoz i Matsudës, ai evitoi imitimin e mënyrës së tij të veçantë të të folurit, duke vënë në dukje se "nuk do të kishte qenë e drejtë" për Spiken.

Aftësitë Redakto

Spike ka shumë talentë dhe aftësi, duke përfshirë shikimin shumë të mprehtë, perceptimin anormal akut dhe fat të jashtëzakonshëm. Është nënkuptuar se ai ka shumë pak vështirësi të shërohet nga lëndimet edhe fatale pas disa ditësh dhe zakonisht ka qëndrueshmëri të fortë kundër dhimbjes gjatë luftimeve. Spike bën përdorimin e teknikave të shakave së duarve për të fituar lojëra letrash, vjedh nga xhepat dhe madje për të kaluar gjërat në njerëz të tjerë pa u vënë re. Ai është shumë i përgatitur për armatim (të tilla si Jericho 941, ose Ruger P85, si dhe armë të tjera dhe eksplozivë) duke luftuar artet marciale dhe aftësitë luftarake për shkak të punësimit të tij të kaluar me sindikatën e krimeve të Red Dragon dhe trajnim të rastit në Bebop. Ai ndjek Jeet Kune Do, mentalitet e zhvilluar nga Bruce Lee, edhe pse ai ka një prirje për shkelma të larta të boksit francez. Spike është gjithashtu një pilot dhe fluturon një racer të Asteroidit të quajtur Swordfish II, i cili është i armatosur me katër mitralozë, raketa të shumta dhe një top të vetëm plazme. Spike ka demonstruar në mënyrë të përsëritur një intelekt jashtëzakonisht të mprehtë, edhe pse ai ka një zakon për neglizhimin e planifikimeve, siç u tha nga Jet. Spike ka qenë vazhdimisht në gjendje të mashtroj të gjithë sindikatën Red Dragon, parashikojnë lëvizjet e kundërshtarëve të tij (qoftë në luftime apo në kazinove), dhe përdorin të menduarit anësor për të dalë nga pothuajse çdo situatë që jeta hedh mbi të. Spike gjithashtu mund të rigurgitojë objektet që ai gëlltitet në vullnetin e tij, si një çip ose cigare kazinoje dhe i nxjerr ato jashtë.

Biografia Redakto

Spike u lind më 26 qershor 2044 në Mars. Nuk dihet shumë për familjen ose fëmijërinë e 27-vjeçarit, përveçse kur gjyshja e tij vdiq para se ai të lindte. Disa spekulojnë se ai ishte një jetim dhe prindërit e tij vdiqën kur ishte i ri. Sfondi i tij racor është spekuluar në internet për të qenë çdo gjë nga hebrenjtë, amerikanët, italishtët, kinezët apo japonezët. Gjithashtu është spekuluar se ai mund të jetë Latino, një Afrikan i lehtë ose Mohikan i fundit nga komunitetet e përzgjedhura online.

Gjatë gjithë serisë, ka disa të dhëna për të kaluarën e tij, që mund të supozohet se ai ishte rritur në një nga lagjet e varfëra të Marsit para se të bëhej një bandit, një hajdut dhe pastaj më në fund një kriminel i lidhur me Sindikatën e Krimit Dragoi i Kuq ku Mao Yenrai, kreu i organizatës, e merr nën krahun e tij.

Organizata kriminale bëhet si një familje për Spiken dhe falë aftësive të tij, ai arrin të bëhet, në një kohë të shkurtër, një nga njerëzit më të mirë, madje duke u konsideruar nga shumë në Red Dragon një ditë të jetë udhëheqësi. Për shkak të pamaturisë së tij, ai humbet syrin e tij të djathtë në një aksident të panjohur, i cili ndodhi në një mision në emër të Dragoit të Kuq, pas së cilës ai u implantua një sy artificial.

Njëkohësisht, pasi u bashkua me sindikatën, Spike takon një grua të quajtur Julia gjatë një lojë pishine; kjo nënkupton se ai ra në dashuri me të në shikim të parë. Ai gjithashtu përballet me Vicious, dhe së shpejti, të dyja u bënë kandidatë për pasuesit e mundshëm për Mao si udhëheqës i organizatës. Ndërsa Vicious është ambicioz, egoist, i pamëshirshëm dhe i gatshëm të bëjë gjithçka për të marrë rolin e udhëheqësit, Spike nuk gjen interes për këtë mundësi. Dallimi i opinionit mes këtyre dyve krijon një urrejtje të madhe reciproke, si dhe një rivalitet të fortë; megjithatë, kjo nuk është arsyeja e vetme. Ata kanë një histori të përbashkët dhe janë treguar se kanë luftuar dhe punuar së bashku në të kaluarën, ndoshta në një moment janë miq të mirë. Në të kaluarën, Spike është treguar duke luftuar përkrah Vicious. Rreth kësaj kohe, Spike merr pjesë në një të shtënat ndoshta jo me policinë, por vrasësit e Vicious. Ai mbijeton dhe është shpëtuar dhe shëruar nga Julia.

Është e paqartë saktësisht lidhja mes Vicious dhe Julia, megjithëse duket se ka shumë të ngjarë që Julia është disi nënshtruar nga Vicious dhe e detyruar t'i bindet atij, dhe disa elementë zbulojnë se ajo mund të ketë pasur një marrëdhënie romantike me të, duke shpjeguar më tej zemërimin e Vicious në Spike për t'u angazhuar në një lidhje me Julinë dhe për të dërguar vrasës pas tij.

Duke dëgjuar për lidhjen e re, Vicious i ofron Julisë të rivendosë lirinë e saj në këmbim për jetën e Spikes, duke shtuar se nëse ajo nuk do ta vriste, të dy do të përfundojnë të vdekur. Spike njëkohësisht organizoi vdekjen e tij të rreme dhe i ofroi Julisë të linte Dragoin e Kuq dhe të ikte me të për të filluar një jetë të re. Ata duhej të takoheshin në një varrezë në një ditë me shi. Julia, megjithatë, nuk kishte forcën për të vrarë njeriun që donte, vendosi të hidhej fshehurazi për të mbrojtur atë dhe veten, kështu që të paktën njëri prej tyre mund të shpëtohej. Ajo nuk shkonte në varreza, duke lënë Spiken duke pritur në shi dhe duke ardhur për të besuar se ai ishte tradhtuar. Spike përfundimisht vendosi të largohet, dhe kështu, me dhimbje duke i dhënë fund marrëdhënies së tyre.

Disa vite më vonë në vitin 2068, në rrethana që nuk janë thënë, ai u takua me Jet Black i cili bëhet partneri i tij dhe mik i ngushtë. Ata hipën në anije të njohur si Bebop dhe shpejt u bënë gjuajtësit më të frikshëm të sistemit diellor. Pavarësisht nga vitet e kaluara, Spike vazhdon, sa herë që merr një mundësi, të kërkojë për Julia e tij të dashur.

Kuriozitete Redakto

  • E kaluara e Spikes është e ngjajshme me personazhin Eric Daven në serinë komike The Crow krijuar nga James O'Barr. Spike dhe Eric ishin të dashuruar pas një gruaje që ishte supozuar të ishin së bashku dhe të dy mendohej se ishin të vdekur.
  • Mosha e Spikes është bazuar pas Klubit 27, një grup e muzikantëve, artistëve ose aktorëve që vdiqën në moshën 27 vjeç.

Referime Redakto

  1. ^ "EX:clusive Focus Panel: Kawamoto Toshihiro". Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2003. Marrë më 21 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)