Spiro Milo (Himarë, 1864 - Athinë, 19 maj 1930) ka qenë xhandar dhe ushtarak i ushtrisë greke.

Lindi në Himarë më 1864, familja Milaj rrjedh nga Progonati, të rënë në Himarë në shek. XVII pas islamizimit të Labërisë. Kjo familje përfaqësonte rrymën filohelenike, apo grekomane siç njihej.[1] I shërbeu Greqisë si andart që në rini, si andart dhe më tej si ushtarak. Gjatë Luftës Ballkanike dhe më pas gjatë Luftës së Parë Botërore komandonte mbi 3,000 njësi të rregullta greke që kishin uzurpuar viset jugore shqiptare.[2]

Referime

Redakto
  1. ^ Vlora E., Kujtime 1885-1925, Tiranë: IDK, fq. 158. ISBN 99927-780-6-7
  2. ^ Hoxha, Ibrahim (2000). Viset kombëtare shqiptare në shtetin grek. Tiranë: Hasan Tahsini. fq. 19. OCLC 52547366. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)