Sterlitamaku

qytet në Rusi
(Përcjellë nga Sterlitamak)

Sterlitamaku (rusisht: Стерлитама́к, lexo Sterlitamak; bashkirisht: Стәрлетамаҡ, lexo Starletamak) është një qytet në Republikën e Bashkortostanit, Rusi. Sterlitamaku është kryeqyteti i Distriktit të Sterlitamakut, por ai nuk është e pjesë të distriktit. Popullsia e qytetit është 278127 banorë. Ky është qendër e madhe e industrisë kimike dhe inxhinierisë.

Sterlitamaku
Qytet
Rruga Lenin në Sterlitamak
Rruga Lenin në Sterlitamak
Popullsia
 • Gjithsej278.127 [1]
{{{postal_code_type}}}
453100 - 453130
Targat02, 102
Faqja zyrtare[1]

HistoriaRedakto

Qyteti është emëruar pas lumit Sterlja. Ky qytet u themelua në vitin 1766 dhe iu dha statusi qytetit në vitin 1781.

 
shtepi i vjeter së qeverisja të qytetit
 
Xhamija në Sterlitamak

GjeografiaRedakto

Sterlitamaku ndodhet 130 kilometra në jug së Ufës (kryeqyteti i Bashkortostanit).[3]

QeverisjaRedakto

Shefi i Administratës është Vlladimir Ivanoviç Kulikov.[4]


ReferimetRedakto