Steve McQueen

aktor amerikan


Steve McQueen (Beech Grove, SHBA, 24 mars 1930 - Juárez, Meksikë - 7 nëntor 1980), ishte aktor i filmit.

Steve McQueen
SteveMcQueen.jpg
Informacione personale
Ditëlindja 24 mars 1930
Vendlindja Beech Grove, Indiana, SHBA
Ditëvdekja 7 nëntor 1980
Vendvdekja Juárez, Meksikë
Bashkëshort(ja) Neile Adams (1956–1972)
Ali MacGraw (1973–1978)
Barbara Minty (1980)
Kombësia Amerikan

Është i njohur për interpretimin e roleve të avanturierëve romantik, njerëzve të rrezikshëm dhe rrugaçëve. Filmat e tij më të njohur janë: Shtatshja e madhe, Flutura , Arratisja e madhe, etj

FilmografiaRedakto

ÇmimetRedakto

Academy Awards

Golden Globe Awards

LiteraturaRedakto

  • Beaver, Jim. Steve McQueen. Films in Review, August-September 1981.
  • Terrill, Marshall. Steve McQueen: Portrait of an American Rebel, (Donald I. Fine, 1993)

Lidhjet e jashtmeRedakto

Stampa:Str rightmost/ Steve McQueen në IMDb