Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Stordal (kthjellim).


Stordal është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 247 km² dhe popullsi 979 banorë[1].

Stordal
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Stordal
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Charles Tøsse (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°23′V 7°6′L / 62.383°V 7.100°L / 62.383; 7.100 (Stordal)Koordinatat: 62°23′V 7°6′L / 62.383°V 7.100°L / 62.383; 7.100 (Stordal)
Sipërfaqja 247 km2
Popullsia 979 banorë 2008
Dendësia 3,96 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Stordaling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0720
Stordal is located in Norvegjia
Stordal
Stordal
Stordal – harta_foto
www.stordal.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Stordal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto