Surabaya është qytet e cila ndodhet në veri të ishullit Java dhe është qyteti i dytë më i madh në Indonezi. Sipas regjistrimit të popullsisë në vitin 2010, Surabaya ka pasur 2,765,487 banorë.

Surabaya
Qytet
Njohur si Qyteti i heronjëve
Motoja Surabaya e shkëlqyeshme
noform
Kolazh me pamje nga Surabaya
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Surabaya is located in Indonezia
Surabaya
Surabaya

Koordinatat: 7°15′55″J 122°44′33″L / 7.26528°J 122.74250°L / -7.26528; 122.74250

Administrimi
Shteti Flamuri Indonezia
Provinca Java Lindore
Kryetari i Bashkisë Tri Rismaharini
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 350.5 km2
Lartësia 5 m (m.n.d.)
Popullsia 2,765,487 banorë
Dendësia 7.900 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore WIB (UTC+7)
Prefiksi +62 31
Targa L
Koordinatat 7° 15′ 55″ Jug

122° 44′ 33″ Lindje

Faqja Zyrtare www.surabaya.go.id

ReligjioniRedakto

Rreth 85% të qytetarëve në Surabaya janë myslimanë. Religjione tjera përfshijnë edhe Krishterimi (katolikë, ortodoks dhe protestanë), ku shumica janë katolikë romak. Poashtu pakica e qytetarëve janë hinduista. Ka edhe indonezianë dhe kinezë të cilët janë budista dhe një komunitet i vogël të holandezëve çifut i përkasin Jehudizmit.

Ura SuramaduRedakto

Ura Suramadu lidh Surabayën dhe ishullin Madura. Një autosdradë 16 kilometërshe do të ndërtohet nga ura Suramadu deri në portën detare në Madura. Kjo ndërtim do të kushtojë rreth 7 bilionë dollarë.

BinjakëzimetRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Sister Cities of Guangzhou". Guangzhou Foreign Affairs Office. Marrë më 2010-02-10.
  2. ^ "Seattle International Sister City: Surabaya, Indonesia". City of Seattle. Arkivuar nga origjinali origjinali më 23 shtator 2006. Marrë më 2007-11-26.
  3. ^ "Sister cities of İzmir (1/7)" (në turqisht). Marrë më 2008-07-16.

Lidhje të jashtmeRedakto