Thomas Stearns Eliot (26 shtator 18884 janar 1965), shkrimtar anglez me prejardhje amerikane.

Thomas Stearns Eliot Nobel prize medal.svg
Thomas Stearns Eliot by Lady Ottoline Morrell (1934).jpg
T. S. Eliot, 1934
Ditëlindja:26 shtator 1888
Vendlindja:St. Louis, Missouri , SHBA
Ditëvdekja:4 janar 1965
Kombësia:anglez
Zhanri:Poezi


Është njëri ndër poetët më të njohur europian të shekullit të 20-të, fitues i shumë çmimeve, ndër to edhe të Çmimit Nobel për Letërsi1948 dhe i Goethes1954. Bartës i 16 doktoratave të nderit.

VepratRedakto

Në gjuhën shqipeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto