Tadanari Lee

futbollist japonez

Tadanari Lee (lindur më 19 dhjetor 1985) është një futbollist japonez.

Tadanari Lee
Tadanari Lee.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëTadanari Lee
Data e lindjes (1985-12-19) 19 Dhjetor, 1985 (35 vjeç)
Vendi i lindjesTokyo, Japoni
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualUrawa Reds
Numri20
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2004FC Tokyo
2005–2009Kashiwa Reysol
2009–2011Sanfrecce Hiroshima
2012–2013Southampton
2013FC Tokyo
2014–Urawa Reds
Ekipi kombëtar
2011–2012Japonia11(2)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

KombëtarjaRedakto

Për reprezentacionin japonez ka luajtur 11 ndeshje dhe ka shënuar 2 gola.

StatistikatRedakto

Kombëtarja japoneze
Vite Ndeshje Gola
2011 10 2
2012 1 0
Gjithsej 11 2

Lidhje të jashtmeRedakto