Tarık Ümit (22 prill 1947 – 3 mars[1] 1995) ishte agjent turk i Organizatës Kombëtare e Inteligjencës (MIT). Në ndërkohë dyshohet se ka qenë i lidhur me shefin e krimit Dündar Kılıç.[2]

KarrieraRedakto

Mehmet Eymür është cituar të ketë thënë "Tarık Ümit, për shkak të mënyrës se si ai ishte ndërtuar, ishte i vështirë për tu menaxhuar. Ai ishte i zemëruar; pëlqente të luftonte. Ai punoi në Presidencën e MİT dhe gjithashtu për forcën e policisë nën urdhërat e Mehmet Ağar. Atij iu dha një pasaportë e gjelbërr, letërnjoftime dhe targa të rrejshme, ndërsa ai punonte për forcën e policisë. Ata e përdorën atë për të bërë disa nga ekzekutimet e tyre. Unë personalisht dëgjova prej tij se ai ishte caktuar për vrasjet e Savaş Buldan, Hacı Karay dhe Adnan Yıldırım".[3]

Sipas Fikri Sağlar, Ümit ishte aksionari i përbashkët i Bankës së Parë Tregtare në Republikën Turke të Qipros Veriore (themeluar më 1993), me Kayzer Mahmood Butt, menaxherin e zyrës private të princit saudit Feisal.[4]

VdekjaRedakto

Sipas Ayhan Çarkın, Ümit u vra nga oficerë të policisë speciale dhe u varros në Tekirdağ (Çarkın thotë se ai ndihmoi në transportimin e trupit).[5] Ish zyrtari i MIT-it Mehmet Eymür ka thënë se Ümit ishte vrarë sepse ai i kishte treguar Eymür një "listë vdekjeje" me 40 emra, disa prej të cilëve (siç është Behçet Cantürk) ishin vrarë tashmë, dhe se para zhdukjes së Ümit, Ümit ishin marrë në pyetje nga Abdullah Çatlı.[3] Eymür thuhet se i tha vajzës së Ümit, Hande Birinci, se babai i saj punonte me Korkut Eken (këshilltar i Mehmet Ağar) në anën dhe se ai u vra nga burrat e Ağar, pasi u bë i neveritur nga korrupsioni i tyre.[6][7]

Sipas shefit të krimit Sedat Peker duke folur në vitin 2011, Ümit ishte "rrëmbyer në shenjë hakmarrjeje për Yeşil pasi kishte rrëmbyer dy tregtarë iranianë të drogës (Lazım Esmaeili dhe Askar Simitko, rrëmbyer në janar 1995] në Stamboll në atë kohë."[8]

ReferencatRedakto

  1. ^ http://www.gazetevatan.com/-tarik-umit-yesil-tarafindan-infaz-edildi---474734-gundem/
  2. ^ Tarık Ümit'i öldürüp betona gömdüler, sonra denize attılar! 11 gusht 2009
  3. ^ a b Today's Zaman, 5 dhjetor 2011, Eymür claims MİT agent had 40 person hit list Arkivuar 7 dhjetor 2011 tek Wayback Machine
  4. ^ Hürriyet Daily News, 28 maj 1997, CHP deputy claims alleged Saudi links with Susurluk incident
  5. ^ Today's Zaman, 23 dhjetor 2011, Unsolved murder excavation produces no results on first day Arkivuar 8 mars 2012 tek Wayback Machine
  6. ^ "My father killed by Agar's team", Radikal, 1996, quoted in "Turkish Press Scanner". Turkish Daily News. Hürriyet. 13 dhjetor 1996. Arkivuar nga origjinali origjinali më 18 prill 2013. Marrë më 2 janar 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Hürriyet Daily News, 13 tetor 1998, Agar's name involved in murder
  8. ^ Today's Zaman, 3 nëntor 2011, ‘Shady gang inside state was behind 1990s Kurdish businessmen’s assassinations’ Arkivuar 4 mars 2016 tek Wayback Machine,