Tears for Fears është një grup muzikor anglez i muzikes pop rock, i formuar në vitin 1981 nga Roland Orzabal dhe Curt Smith.

Tears for Fears
Të dhëna
PrejardhjaBath, Angli
ZhanretPop rock
New Wave
synthpop
sophisti-pop
rock
Vitet aktive1981 - prezent
Shtëpitë diskografikeNew Door, Gut, XIII Bis, Epic Records, Phonogram Records, Mercury, Fontana
BashkëpunimetGraduate, Neon, Oleta Adams
Faqja zyrtarewww.tearsforfears.net
AnëtarëtRoland Orzabal
Curt Smith
Ish-anëtarëtIan Stanley
Manny Elias

Të formuar pas shpërbërjes së grupit të tyre të parë Graduates, ata fillimisht u lidhën me lëvizjen New Wave por më vonë kaluan në rrymën qëndrore të muzikës pop rock, gjë që rezultoi në sukses mbarëbotëror.

Tears for Fears kanë shitur më shumë se 22 milion albume në të gjithë botën (më shumë se 8 milion vetëm në Shtetet e Bashkuara).

Anëtarët Redakto

Anëtarët aktualë Redakto

Anëtarët e mëparshëm Redakto

Diskografia Redakto

Studio albumet Redakto

Lidhje të jashtme Redakto