Termez (Uzbekisht: Termiz/Термиз; Turqisht: Tirmiz; Arabisht: ترمذ / ‎‎Tirmidhi) është qytet afër kufirit me Hairatan, Afganistan.

Termez
Qytet
noform
Mauzolja e El-Hakim el-Termizi, Amu Darya, në kufi me Afganistanin
Vendndodhja
Termez is located in Uzbekistani
Termez
Termez

Koordinatat: 37°13′V 67°17′L / 37.217°V 67.283°L / 37.217; 67.283

Administrimi
Shteti Flamuri Uzbekistani
Rajoni Surxondaryo
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 140,404 banorë (1 janar 2005)

DemografiaRedakto

Popullsia e qytetit është 140,404 (1 janar 2005). Taxhikë dhe Uzbekë janë grupet më të mëdha etnike.

KlimaRedakto

Termez ka klimë të thatë, me verë të gjatë dhe jashtëzakonisht të nxehtë dhe me dimër të shkurt dhe të ftohtë.

Njerëz të njohurRedakto

LuftaRedakto

Gjatë luftës në Afganistan (1979–89) mbi 100,000 trupa sovjetike u vendosën në Termez. Baza ajrore është baza kryesore për forcat gjermane dhe holandeze duke vepruar me ISAF në Afganistan.