Bundeswehr (në shqip: fjalë-për-fjalë, Mbrojtja Federale) është forcat e armatosuraRepublikës Federale të Gjermanisë. Bundeswehr-i ndahet në një pjesë ushtarake (forcat e armatosura ose Streitkräfte) dhe një pjesë civile, pjesa ushtarake e përbërë nga Ushtria Gjermane, Marina Gjermane, Forca Ajrore Gjermane, Shërbimi i Përbashkët i Mbështetjes, Shërbimi i Përbashkët Mjekësor dhe Shërbimi i Domenit Kibernetik dhe i Informacionit.

Forcat mbrojtëse federale të Gjermanisë
Bundeswehr
United States Joint Service Color Guard on parade at Fort Myer
Stema e Bundeswehr
Themeluar 12 nëntor 1955
Forma e tanishme 2 tetor 1990
Degët Heer (Këmbësoria)
Marina
Luftwaffe (Forcat Ajrore)
Streitkräftebasis (Komanda e bashkuar e mbështetjes)
Zentraler Sanitätsdienst (Shërbimi mjekësor)
Qendra e Bazës Bon, Berlin dhe Potsdam
Komanda
Kancelarja Olaf Scholz
Ministri i Mbrojtjes Boris Pistorius[1]
Shefi i Shtabit Gjen.Carsten Breuer[2](Heer)
Fuqia njerëzore
Ushtria mosha 17 vjeç
Shërbimi i Detyrueshëmn Jo (hequr më 1 korrik 2011)
Në Dispozicion për
shërbim ushtarak
19,594,118, mosha 17–49 (2009)
Të Aftë për
shërbim ushtarak
15,747,493, mosha 17–49 (2009)
Arrijnë
moshën ushtarake çdo vit
445,048 (2009)
Personel aktiv 181,811 (2024)[3]
Personeli rezervë 930,000 (2023)[4]
Shpenzimet
Buxheti 51.95 miliardë €
71.75 miliardë €(2024)[5]
(përfshirë këstin e dytë të fondeve speciale)
Përqind e GDP-së 2.12 % (2024) [6]
Industria
Furnitorë të brendshëm Airbus
Heckler & Koch
Rheinmetall
KNDS
TKMS
Walther arms
Hensoldt
Diehl
Furnitorë të jashtëm BE
SHBA
Importe vjetore $1 miliardë (2009)
Eksporte vjetore € 12,2 miliardë (2023)[7]

Që nga 31 maj 2023, Bundeswehr kishte një forcë prej 181,672 personeli ushtarak në detyrë aktive dhe 81,612 civilë,[8] duke e vendosur atë në mesin e 30 forcave më të mëdha ushtarake në botë dhe duke e bërë atë të dytin më të madh në Bashkimin Evropian pas Francës. Për më tepër, Bundeswehr ka rreth 34,600 personel rezervë (2023).[9] Me shpenzimet ushtarake gjermane në 66.8 miliardë dollarë (2023),[10] Bundeswehr është ushtria e shtatë më e financuar në botë, megjithëse shpenzimet ushtarake deri vonë kanë mbetur të ulëta në një mesatare prej 1.5% të PBB-së kombëtare,[11] shumë më poshtë objektivit jodetyrues të NATO-s prej 2%. Në vitin 2024, Gjermania përmbushi detyrimet e NATO-s për të shpenzuar 2% të PBB-së së saj për forcat e saj të armatosura.[12] Gjermania synon të zgjerojë Bundeswehr-in në rreth 203,000 ushtarë deri në vitin 2025 për të përballuar më mirë përgjegjësitë në rritje.[13]

Pas shqetësimeve nga pushtimi rus i Ukrainës, Gjermania njoftoi një ndryshim të madh në politikë, duke premtuar një fond të posaçëm prej 100 miliardë eurosh për Bundeswehr-in – për të korrigjuar vitet e nën-investimit – së bashku me rritjen e buxhetit mbi 2% të PBB-së.[14]

Operacionet

Redakto

Që në fillim të viteve 1990 Bundeswehri u angazhua në operacione ndërkombëtare si në ish Jugosllavi, po ashtu edhe në vende si Kamboxhia ose Somalia. Pas 11 shtatorit 2011, Forcat Gjermane u intensifikuan në Irak.

Sot (shkurt 7, 2011) ka forca Bundeswehr në:

Që prej 1994, Bundeswehri ka humbur rreth 100 ushtarë jasht Gjermanisë sidomos në Afganistan.

Shiko edhe

Redakto

Referime

Redakto
 1. ^ "Boris Pistorius" (në gjermanisht). bmvg.de. Marrë më 2024-04-19.
 2. ^ "General Carsten Breuer ist neuer Generalinspekteur" (në gjermanisht). bmvg.de. 2023-03-17. Marrë më 2024-04-19.
 3. ^ "Wie groß ist die Bundeswehr?" (në gjermanisht). bundeswehr.de. 2024-02-29. Marrë më 2024-04-19.
 4. ^ "Verdreifachung der Bundeswehr-Reserve gefordert" (në gjermanisht). tagesschau.de. 2023-12-21. Marrë më 2024-04-19.
 5. ^ "Verteidigungshaushalt 2024" (në gjermanisht). bmvg.de. 2024-02-01. Marrë më 2024-04-19.
 6. ^ "Defence Expenditure of NATO Countries (2014-2024)" (PDF) (në anglisht). nato.int. 2024-06-17. Marrë më 2024-06-18.
 7. ^ "Deutsche Rüstungsexporte auf Höchststand" (në gjermanisht). tagesschau.de. 2024-01-04. Marrë më 2024-04-19.
 8. ^ "Aktuelle Personalzahlen der Bundeswehr [Current personnel numbers of the Federal Defence]". Marrë më 28 janar 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Auftrag der Reserve". Marrë më 28 janar 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Nan Tian, Diego Lopes da Silva, Xiao Liang, Lorenzo Scarazzato. "Trends in World Military Expenditure 2023" (PDF). SIPRI. Marrë më 2024-06-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 11. ^ Nan Tian, Diego Lopes da Silva, Xiao Liang, Lorenzo Scarazzato. "Trends in World Military Expenditure 2023" (PDF). SIPRI. Marrë më 2024-06-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 12. ^ Ratz, Alexander (14 shkurt 2024). "Germany hits 2% NATO spending target for first time since end of Cold War". Reuters. Marrë më 17 maj 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Germany may increase troop numbers to 203,000 by 2025 – DW – 26.11.2018". DW.COM. Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2019. Marrë më 2 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 14. ^ "Germany commits €100 billion to defense spending". Deutsche Welle. 27 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2022. Marrë më 11 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)