Terra Alta është komarka (qark) në provincën Tarragona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 12196 banorë (2001), dhe një sipërfaqe prej 740 km2.

Terra Alta
Komarka (qark)
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Tarragona
Komuniteti Autonom  Katalonja
Kryeqyteti Gandesa
Komuna më e madhe Gandesa
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 740 km2
Popullsia 12196 banorë (2001)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Lista e komunaveRedakto

Arnes, Batea, Bot, Caseres, Corbera d'Ebre, La Fatarella, Gandesa, Horta de Sant Joan, El Pinell de Brai, La Pobla de Massaluca, Prat de Comte, Vilalba dels Arcs

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto