Thanas Vaja (Lekël, 1765 - 1834) ka qenë ushtarak, këshilltar dhe i besuar i Ali pashë Tepelenës.

Biografia

Redakto
Dilni, se po digjet dynjaja,
kapetan-o Thanas Vaja.
Thanas Vaja i lekëlot,
bashko ushtrinë me sulotë!
Ju halldupët e Turqisë
shihni djemtë e Shqipërisë,
ju halldupët e sulltanit,
shihni djemtë e ktij vatani!

Këngë kushtuar Thanas Vajës, mbledhur më 1971 në Lekël

Ishte i biri i njërit prej miqve të Ali Pashait, lindur në Lekël. Fillimisht i shërbeu Aliut si çuhadar. Sipas Thomas Smart Hughes:[1]

“Thanas Vaja ishte gjenerali më i suksesshëm dhe më për zemër i Ali Pashës. Këtij njeriu i janë besuar sekretet më intime të padronit të tij. Ai ka liri veprimi për të kryer gjithçka kur Aliu ndodhet larg apo nuk merret personalisht me punët e Pashallëkut.”

Shtëpia në Gjirokastër

Redakto

Në lagjen "Varosh" të Gjirokastrës Vaja ndërtoi shtëpinë e tij, e cila dekadën e dytë të shekullit XXI është në gjendje të degraduar.[2]

Bibliografi

Redakto
  • Dumas, Alexandre (2008). Ali Pacha: Celebrated Crimes. Echo Library. ISBN 1406870137. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) (Project Gutenberg EBook of Ali Pacha: Celebrated Crimes)
  • Murray, John (1845). A Hand-book for Travellers in the Ionian Islands, Greece, Turkey, Asia Minor, and Constantinople. J. Murray. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Pallis, Alexander Anastasius (1964). Greek Miscellany. A Collection of Essays on Medieval and Modern Greece. Pallis. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) (Myriobiblos - Τhe Ballad-Poetry of Modern Greece)
  • Santas, Constantine (1976). Aristotelis Valaoritis. Twayne Publishers. ISBN 9780805762464. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Woodhouse, C. M.; Lidderdale, H. A.; Makriyannis, Ioannes (1966). The Memoirs of General Makriyannis, 1797-1864. Oxford University Press. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ Meksi, Fedhon (11 mars 2018). "Bashkëpunëtorët e Ali Pashë Tepelenës". old.njekomb.com.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)[lidhje e vdekur]
  2. ^ Baço, Eri (24 nëntor 2014). "Banesa karakteristike e Thanas Vajës në Gjirokastër rrënohet dita-ditës nga shirat". balkanweb.com.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)