The Black Mages ishte një instrumental rock bend japonez i themeluar në vitin 2002 nga Nobuo Uematsu, kompozitori i serisë së lojërave kompjuterike Final Fantasy. Bendi përpunonte dhe shndërronte kompozimet e Uematsu-s në muzikën rock, ngjajshëm me stilin progressive metal, por duke përdorur sintisajzerë shtesë.

The Black Mages
Background information
OrigjinaJaponia
ZhanretInstrumental rock
Progressive metal
Symphonic rock
Neo-progressive rock
Vitet aktik2002 - 2010
LabeliUniversal Music
Antar/ëtNobuo Uematsu
Kenichiro Fukui
Tsuyoshi Sekito
Keiji Kawamori
Arata Hanyuda
Michio Okamiya
WebsiteWebfaqja zyrtare

Anëtarët Redakto

Diskografia Redakto

Lidhje të jashtme Redakto