Theodor Kittelsen

artist norvegjez

Theodor Severin Kittelsen (27 prill 1857 - 21 janar 1914) ishte artistë norvegjezë. Ai ishte një nga artistët më të njohur në Norvegji. Ai u bë i njohur për pikturat e tij të natyrës, ilustrimet për përralla dhe legjenda.[1]

Potreti i Theodorit i vizatuar nga Christian Krohg

Jeta e hershmeRedakto

Kittelsen lindi në KragerøTelemark, Norvegji. Babai i tij vdiq kur ai ishte i ri, duke i lënë gruan dhe tetë fëmijët në gjendje të vështirë. Kittelsen ishte 11 vjeç kur filloi praktikës si orator. Kur ishte 17 vjeçar, ai u bë nxënës në shkollën e vizatimit në Oslo. Në vitin 1879, Diderich Aall nuk mundi ta përkrah Kittelsenin, kështu që ai filloi të punoj si vizatues për gazetat dhe magazinat gjermane.

KarrieraRedakto

Në vitin 1882, Kittelsenit i'u dha bursa për të studiuar në Paris. Në vitin 1887, ai u kthye në vendlindjen e tij. Ai i kaloi dy vite në Lofoten ku jetoi me motrën dhe kunatin e tij në fenerin e detit në Skomvær.

VizatimetRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Theodor Kittelsen – tusenkunstneren fra Kragerø (Kittelsenhuset. Berg – Kragerø Museum) Arkivuar 2 mars 2008 tek Wayback Machine