Tortosa është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Baix Ebre, të provincës Tarragona, në Katalonia. Tortosa ka 33932 banorë (2014), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 218.45 km2.

Tortosa
Tortosa (town view).jpg
Flamuri i Tortosa
Stema zyrtare e Tortosa
Popullsia
 • Gjithsej33.932
Emri i banorëveTortosí, tortosina

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  •   Commons: Tortosa – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale