Tuusula (Tuusulan kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Jugore, dhe është pjesë e rajonit Uusimaa.

Tuusula
Tuusulan kunta
Komunë
Kisha prej druri në Tuusula
Kisha prej druri në Tuusula
Official seal of {{{official_name}}}
Vendndodhja e Tuusula in Finland
Vendndodhja e Tuusula in Finland
Population
 • Total38.462 [1]
Websitewww.tuusula.fi

Komuna ka një popullsi prej 38,462 (30 qershor 2015)[1] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 225.46 kilometra katror (87.05 sq mi) prej të cilave 5.95 km2 (2.30 sq mi) janë uji[2]. Dendësia e popullsisë është 175.22 banor për kilometër katror (453.8/sq mi).

ReferimetRedakto

  1. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 23 janar 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Tuusula – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale