Universiteti islam i Medinës

Universiteti Islamik i Medines (Arabisht: الجامعة الإسلامية بالمدينة المنورة) u themelua nga qeveria e Arabisë Saudite nga urdhëri mbretëror më 1961 në qytetin e shenjtë të Medinës.[1][2] Universiteti ndjek ideologjinë e Selefizmit e cila është e përhapur në Arabinë Saudite.[3]

Fotografia e universitetit të Medinës në vitin 1969

AkademiaRedakto

Studentat e universitetit mësojnë Sheriatin, Kuran, Hadithe dhe Arabishten, dhe Davetin.[4] Studimet në Kolegjin e Sheriatit ishte ishte i pari për ta filluar kur u hap universiteti. Pranimi është i hapur për çdo individ musliman bazuar në programet e bursave dhe siguron strehim dhe shpenzime jetese. Universiteti gjithashtu ofroi gjuhë arabe për Institutin e folësve jo-amtar për ata që nuk kanë bazë në këtë gjuhë.

Kolegji dhe institutetRedakto

FakultetetRedakto

 • Fakulteti i gjuhës arabe
 • Fakulteti i sistemit kompjuterik dhe informatik
 • Fakluteti i shkencave
 • Fakulteti i inxhinierisë
 • Fakulteti i studimeve islame dhe Kuranit
 • Fakulteti i studimeve islame dhe Hadithit

InstitutetRedakto

 • Instituti i mësimit të gjuhës arabe për të huaj
 • Dar Al-Hadith Al-Makiyyah
 • Dar Al-Hadith Al-Madaniyyah

NxënësitRedakto

Shih edheRedakto

ReferimetRedakto

 1. ^ University of Madinah
 2. ^ Madinah Arkivuar 15 qershor 2010 tek Wayback Machine Saudi Embassy. Winter 2000.
 3. ^ M. Milosevic; K. Rekawek (3 prill 2014). Perseverance of Terrorism: Focus on Leaders. IOS Press. ff. 133–. ISBN 978-1-61499-387-2. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ University of Madinah Saudi Info.
 5. ^ Commins, David (2009). The Wahhabi Mission and Saudi Arabia. I.B.Tauris. f. 164. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto