Uurainen (finlandisht: Uuraisten kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Finlanda Qendrore.

Uurainen
Uuraisten kunta
Komunë
Uurainen Church
Uurainen Church
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej3.645 [1]
Faqja zyrtarewww.uurainen.fi

Komuna ka një popullsi prej 3,645 (30 qershor 2015)[1] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 372.26 kilometra katrorë (143.73 sq mi) prej të cilës 4.22 km2 (9.35 sq mi) është uji [2]. Dendësia e popullsisë është 10.47 banor për kilometër katror (27.1/sq mi).

ReferimeRedakto

  1. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 22 janar 2016.
  2. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Uurainen – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale