Uxhda (Arabisht: وجدة) është qytet në Maroku. Ndodhet rreth 15 kilometra në perëndim të kufirit me Algjerinë dhe 55 kilometra në jug të Detit Mesdhe.

Uxhda
Arabisht : وجدة‎‎
Qytet
noform
Pamje e qytetit në Maroku nga rruga N6
Vendndodhja
Uxhda is located in Maroku
Uxhda
Uxhda

Koordinatat: 34°41′21″V 1°54′41″P / 34.68917°V 1.91139°P / 34.68917; -1.91139

Administrimi
Shteti Flamuri Maroku
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 350 km2
Lartësia 470 m (m.n.d.)
Popullsia 494.252 banorë
Dendësia 357 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore (UTC+0)
Verore (UTC+1)
Kodi Postal 60000
Prefiksi (+212)
Koordinatat 34° 41′ 21″ Veri

1° 54′ 41″ Perëndim

KlimaRedakto

Uxhda ka klimë mesdhetare. Rreshjet e shiut janë mes 300 mmm dhe 500 mm në vit. Në Uxhda rrallë bie borë, hera e fundit që ka ra borë ka qenë më 5 shkurt 2012. Moti në Uxhda është e ftohtë në dimër dhe e nxehtë në verë.

AeroportiRedakto

Aeroporti Angads ndodhet 12 kilometra në veri të qytetit, i cili ka lidhje të fluturimit në Amsterdam, Bruksel, Madrid, Paris dhe Marseille.

BinjakëzimetRedakto