Lugina e Aranit

(Përcjellë nga Val d'Aran)

Val d'Aran është komarka (qark) në provincën Lleida, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 7130 banorë (1996), dhe një sipërfaqe prej 620.5 km2.

Val d'Aran
Location of Val d'Aran
Popullsia
 • Gjithsej7.130
Emri i banorëveEnglish: Aranese
Occitan: aranés (m), aranesa (f)
Faqja zyrtareConselh Generau d'Aran

Lista e komunave

Redakto

Arres, Bausen, Bossòst, Es Bòrdes, Canejan, Les, Naut Aran, Vielha e Mijaran, Vilamòs

Referimet

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto

Val d'Aran