Valentina (këngëtare)

këngëtare franceze

Valentina Tronel (lindur më 6 prill 2009 në Rennes),[2][3] njohur më mirë si thjesht Valentina, është një këngëtare franceze. Në vitin 2016 ajo bëri një audicion për versionin francez të The Voice Kids dhe në vitin 2018 u zgjodh për brezin e ri të grupit muzikor për fëmijë Kids United.[4] Në vitin 2020, ajo fitoi Festivalin Evropian të Këngës për Fëmijë, me këngën "J'imagine".[5]

Valentina (këngëtare)
InstrumentetVokal
Shtëpitë diskografikePlay Two[1]

BiografiaRedakto

Valentina është nga qyteti francez i Rennes, kryeqyteti i Bretanjës (Franca veriperëndimore).[6] Nëna e saj është mësuese e gjuhës italiane.[7]

Në vitin 2016, Valentina mori pjesë në sezonin e katërt të The Voice Kids France (transmetuar në TF1 në 2017), por në audicionet e verbëra askush nuk iu drejtua asaj.

Në nëntor 2020, ajo përfaqësoi Francën në Festivalin Evropian të Këngës për Fëmijë 2020 me këngën "J'imagine", dhe vazhdoi të fitojë konkursin, duke fituar 200 pikë dhe duke u vendosur përpara Kazakistanit (152 pikë) dhe Spanjës (133 pikë). Kjo është fitorja e parë e Francës në Junior Eurovision.

Stili muzikor dhe ndikimetRedakto

Valentina përveç këngës, bën edhe rep në frëngjisht.

Ajo gjithashtu këndon në italisht, në veçanti këngë nga këngëtarja e preferuar e nënës së saj Laura Pausini.

DiskografiaRedakto

Këngë tekeRedakto

Viti Titulli Albumi
2020 "J'imagine" -

ReferimeRedakto

  1. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura ‎J'imagine - Single par Valentina sur Apple Music
  2. ^ "Valentina, la petite fille qui rêve d'être chanteuse". Ouest-France (në frëngjisht). 16 nëntor 2016. Marrë më 2020-11-29.
  3. ^ "KIDS UNITED BOX #VALENTINA". YouTube (në anglisht). Kids United. 18 shtator 2019. Marrë më 2020-11-29.
  4. ^ "EBU - France wins 18th Junior Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union. 29 nëntor 2020. Marrë më 2020-11-30.
  5. ^ "Eurovision Junior : avec Valentina, la France gagne le concours de chanson. Son clip tourné à Orléans" (në frëngjisht). France 3 Régions. 29 nëntor 2020. Marrë më 2020-11-29.
  6. ^ Культура народов Причерноморья (në rusisht). Межвузовский центр "Крым". 2002.
  7. ^ "Kids United – Site Officiel | We Are Kids United". wearekidsunited.com (në anglisht). Marrë më 2020-11-29.

Lidhje të jashtmeRedakto

Çmimet dhe arritjet
Parardhësi 
Viki Gabor
me "Superhero"
 Fituese e Festivalit Evropian të Këngës për Fëmijë 
2020
Pasardhësi 
-