Festivali Evropian i Këngës për Fëmijë

Festivali Evropian i Këngës për herë të parë u mbajtë në kryeqytetin e Danimarkës, Kopenhagen, fitues për herë të parë ishte Kroacia me Dino, Kënga Quhej "Ti Si Moja Prva Ljubav" (Ti Je Dashuria ime e Parë). Por jo si në Eurovizion është tradita që pasi të fitoj shteti të mbahet në vitin tjetër. Nga financimet e EBU, Vendosën që shtetet që do mbanin FUKP do ishin random. Viti 2004 dhe hera e dytë u mbajt në Lilhamer të Norvegjisë. Në Norvegji rezultatet përfunduese ishin Spanja fitues. Antes Muerta Que Secilla nga Maria Isabel.

Ksenia Sitnik JESC 2005.jpg

Viti 2005 u mbajt në Belgjikë, ku si fitues u zgjedh Bjellorusia, kjo ishte hera e parë për Bjellorusinë që Mori Vendin e Parë.

Pastaj Rumania ishte shteti që mbajti FUKP 2006. Fitues ishte Rusia për herë të parë. Viti 2007 u mbajt në Roterdam të Holandës, ku për herë të dytë fitues ishte Bjellorusia. Vitin 2008 e udhëheqi Ujdhesa e Qipros, ku si fitues doli Bzikebi me Bzzzz... me gjuhë imagjinare të bletës.

Vitin 2009 e udhëhoqi Ukraina. Kievi eshtë qyteti që FUKP 2009 u mbajt. Datat për ketë FUKP ishte 21 nëntor. Fitues u shpall Holanda.

Në vitin 2010 fiton për herë të parë Armenia,e përfaqësuar nga Vladimir Arzumanyan.

FituesitRedakto

11 Shtete kanë fituar Festivalin : Koracia, Spanja, Bjellorusia, Rusia, Gjeorgjia ,Holanda ,Armenia ,Ukraina ,Malta ,Italia dhe Polonia


Viti Fitues Gjuha Këngëtari Kënga Pikët Data Qyeteti Shtetet pjesëmarrëse
2003   Kroacia Kroate Dino Jelusić "Ti si moja prva ljubav" 134 15 nëntor 2003   Kopenhagen 16
2004   Spanja Spanjolle María Isabel "Antes muerta que sencilla" 171 20 nëntor 2004   Lilhamer 18
2005   Bjellorusia Ruse Ksenia Sitnik "My vmeste" 149 26 nëntor 2005   Haselt 16
2006   Rusia Ruse Motrat Tolmachevy "Vesenniy Jazz" 154 2 dhjetor 2006   Bukuresht 15
2007   Bjellorusia Ruse Alexey Zhigalkovich "S druz'yami" 137 8 dhjetor 2007   Roterdam 17
2008   Gjeorgjia Imagjinare Bzikebi "Bzz.." 154 22 nëntor 2008   Limasol (Lemesos) 15
2009   Holanda Holandeze Ralf Mackenbach "Click Clack" 121 21 nëntor 2009   Kiev 13
2010   Armenia Armenishte Vladimir Arzumanyan "Mama" (Մամա) 120 20 nëntor 2010   Minsk 14
2011   Gjeorgjia Gjeorgjishte CANDY "Candy Music" 108 03 dhjetor 2011   Jerevan 13
2012   Ukraina Ukrainishte Anastasiya Petryk "Nebo" (Небо) 138 01 dhjetor 2012   Amsterdam 12
2013   Malta Anglishte Gaia Cauchi "The Start" 130 30 nëntor 2013   Kiev 12
2014   Italia Italishte Anglishte Vincenzo Cantiello "Tu primo grande amore" 159 15 nëntor 2014   Marsa 16
2015   Malta Anglishte Destiny Chukunyere "Not My Soul" 185 21 nëntor 2015   Sofia 17
2016   Gjeorgjia Gjeorgjishte Mariam Mamadashvili "Mzeo" 139 20 nëntor 2016   Valeta 17
2017   Rusia Anglishte Polina Bogusevich "Wings" 188 26 nëntor 2017   Tbilisi 16
2018   Polonia Polonishte Anglishte Roksana Węgiel "Anyone I Want to Be" 215 25 nëntor 2018   Minsk 20
2019