Valtteri Bottas
Valtteri Bottas
Valtteri Bottas
Karriera në Formula Një
Kombësia Flamuri Finlandez
Ekipi aktual Mercedes
Numri i makinës 77
Pjesmarrje 143
Kampionate 0
Fitore 8
Podiume 48
Pikët gjithsej 0
Pol pozita 12
Xhiro të shpejta 13
Pjesmarrja e parë Çmimi i madh i Australisë 2013
Fitorja e parë Çmimi i madh i Rusisë 2017
Fitorja e fundit Çmimi i madh i Austrisë 2020
Pjesmarrja e fundit Çmimi i madh i Hungarisë 2020
Sezoni i fundit 2ti (326 pikë)


Valtteri Bottas (28 gusht 1989) është një pilot Finlandez që garon në Formula Një me skuadrën e Mercedes. Ai banon në OksfortBritanisë së Madhe.

Karriera Redakto

Junior formulae Redakto

Formula Tre Redakto

Formula Një Redakto

Williams (2013-vazhdon) Redakto

2013 Redakto

Bottas u rikthye në gara në vitin 2013, pasi u konfirmua si shoku i skuadrës i Pastor MaldonadosWilliams për sezonin 2013 më 28 nëntor 2012.[1] Më 8 qershor 2013, Bottas u kualifikua i 3ti për 2013 Çmimin e madh të Kanadasë mbrapa Sebastian Vettel (1ri) dhe Lewis Hamilton (2ti).[2] Ai mori pikët e para në karrierë në 2013 Çmimin e madh të Shteteve të Bashkuara duke e mbyllur garën e 4ti. Ky rezultat i lejoi atij ta mbyllte kampionatin para shokut të skuadrës Maldonado në renditjen e pilotëve.

2014 Redakto

Më 11 nëntor 2013, Botta u konfirmua se do të vazhdonte me Williams në vitin 2014 sëbashku me Felipe Massën, i cili u ble nga Scuderia Ferrari për të zëvëndësuar të larguarin Pastor Maldonado.[3] Në garën e parë të sezonit 2014 në Australi, Bottas u kualifikua i 10ti dhe e mbylli garën e 6ti, pasi e mori vetën pas një aksidenti në fillim të garës. Ai më pas u ngjit në vendin e 5të pasi Daniel Ricciardo u skualifikua nga pozicioni i 2të.[4]

2015 Redakto

Në shtator 2014, u njfotua se Bottas dhe Massa do të ishin sërisht pilotët e Williams edhe për sezonin 2015.[5] Në garën hapëse të sezonit në Australi, Bottas u kualifikua i gjashti për në garë, por dëmtoi shpinën e tij gjatë kualifikueseve. Ai u dërgua në The Alfred Hospital për kontrolle parandaluese,[6] ku ai u djagnostikua me dëmtim në indet e buta të fundshpinës, duke mos qënë medikalisht i pastër për të garuar.[7]

Rekordi i garimit Redakto

Përmbledhja e karrierës Redakto

Rezultatet në Formula 3 Euro Series Redakto

Rezultatet në GP3 Series Redakto

Rezultatet në Formula Një Redakto

Referime Redakto

  1. ^ Pablo Elizalde (28 nëntor 2012). "Williams confirms Valtteri Bottas and Pastor Maldonado for 2013" (në anglisht). Autosport. Marrë më 28 nëntor 2012.
  2. ^ Matt Beer (8 qershor 2013). "Canadian GP: Vettel claims pole in rain-hit session" (në anglisht). Autosport. Marrë më 8 qershor 2013.
  3. ^ Andrew Benson (11 nëntor 2013). "Felipe Massa joins Williams for 2014 to replace Pastor Maldonado" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 11 nëntor 2013.
  4. ^ Paul Weaver (16 mars 2014). "Daniel Ricciardo disqualified from Australia GP" (në anglisht). The Guardian. Marrë më 16 mars 2014.
  5. ^ Andrew Benson (7 shtator 2014). "Felipe Massa & Valtteri Bottas to stay at Williams" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 15 mars 2015.
  6. ^ "Valtteri Bottas in hospital with back pain after F1 qualification" (në anglisht). ABC News. 14 mars 2015. Marrë më 15 mars 2015.
  7. ^ "Bottas declared unfit to race in Australian GP" (në anglisht). Williams F1. 15 mars 2015. Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2015. Marrë më 15 mars 2015.

Lidhje të jashtme Redakto