Kampionati Botëror i Formula Një 2015

110px-F1 logo svg.png

Formula 12015
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 19
Piloti kampion Lewis Hamilton
Ekipi kampion Mercedes
Koment: Hamilton fitoi titullin e tretë në karrierë.
Përdorimi i stampës

Kampionati Botëror i Formula Një 2016 ishte një kampionat garash për makinat e Formula Një dhe edicioni i 67të i Kampionatit Botëror të Formula Një. Formula Një njihet nga organi qeverisës i garave automobilistike, Fédération Internationale de l'Automobile (FIA), si kompeticioni më i rëndësishëm dhe klasi i parë i garit me makina. Njëzetenjë plotë dhe dhketë ekipet garuan në njëzetenjë Çmime të mëdha për titujt kampion të pilotit dhe konstruktorit.[1]

Lewis Hamilton, kampioni në fuqi i Kampionatit Botëror për Pilot dhe fituesi i sezonit 2015.
Mercedes F1 W06 Hybrid, një makinë e ndërtuar nga Mercedes, kampioni në fuqi i Kampionatit Botëror për Konstruktorë.

Sezoni nisi me Australinë më 15 mars dhe mbaron dhe Abu Dabin më 29 nëntor duke plotësuar kampionatet e pilotëve dhe konstruktorëve.

Lewis Hamilton është kampioni në fuqi i pilotëve pasi siguroi titullin e tij të dytë në 2014 Çmimin e madh të Abu Dabit.[2] Skuadra e tij, Mercedes, e filloi sezonin si kampioni në fuqi i konstruktorëve, duke siguruar titullin e parë në histori në 2014 Çmimim e madh të Rusisë.[3]

Pas dhjetë garash, Hamilton kryeson renditjen e pilotëve me një diferencë 21 pikëshe nga shoku i skuadrës Nico Rosberg, që ndiqen nga vendi i tretë Sebastian Vettel i Ferrarit. Mercedes kryeson renditjen e konstruktorëve duke u ndjekur nga Ferrari and Williams.

Skuadrat dhe pilotëtRedakto

Skuadrat dhe pilotët e mëposhtëm janë duke marrë pjesë në Kampionatin Botëror të Formula Një 2015.[4][5]

Skuderia Konstruktori Motorri Njësia e energjisë Gomat Nr. Pilotët garues Raunde Nr. Pilotë për praktika
  Scuderia Ferrari Ferrari SF15-T Ferrari 059/4[6] P 5
7
  Sebastian Vettel
  Kimi Räikkönen
1–10
1–10
 
  Sahara Force India F1 Team Force India-Mercedes VJM08
VJM08B[7]
Mercedes PU106B Hybrid P 11
27
  Sergio Pérez
  Nico Hülkenberg
1–10
1–10
 
  Lotus F1 Team Lotus-Mercedes E23 Hybrid Mercedes PU106B Hybrid P 8
13
  Romain Grosjean
  Pastor Maldonado       
1–10
1–10
30   Jolyon Palmer
  Manor Marussia F1 Team Marussia-Ferrari MR03B[8][9] Ferrari 059/3[10][11] P 28
98
  Will Stevens
  Roberto Merhi
1–10
1–10
42     Fabio Leimer
  McLaren Honda McLaren-Honda MP4-30 Honda RA615H Hybrid P 20
14
22
   Kevin Magnussen
  Fernando Alonso
  Jenson Button
1
2–10
1–10
 
  Mercedes AMG Petronas F1 Team         Mercedes F1 W06 Hybrid Mercedes PU106B Hybrid P 6
44
  Nico Rosberg
  Lewis Hamilton
1–10
1–10
 
  Infiniti Red Bull Racing Red Bull-Renault RB11 Renault Energy F1-2015 P 3
26
  Daniel Ricciardo
  Daniil Kvyat
1–10
1–10
 
    Sauber F1 Team Sauber-Ferrari C34 Ferrari 059/4[6] P 9
12
  Marcus Ericsson
  Felipe Nasr
1–10
1–10
36   Raffaele Marciello       
  Scuderia Toro Rosso Toro Rosso-Renault STR10 Renault Energy F1-2015 P 33
55
  Max Verstappen
  Carlos Sainz Jr.
1–10
1–10
 
  Williams Martini Racing Williams-Mercedes FW37 Mercedes PU106B Hybrid P 19
77
  Felipe Massa
  Valtteri Bottas
1–10
1–10
41   Susie Wolff
Burimi:[4][5][12][13][14][15][16][17][18][19][20]

Shënime: ^‡ Will Stevens dhe Roberto Merhi kishin hyrë për garën e parë në Australi, por pavarësisht se ata dhe Manor ishin prezantuar, ata nuk konkuruan pasi skuadra nuk ishte në gjëndje për të përgatitur makinat në kohë për garën.

Ndryshime në skuadraRedakto

 
McLaren rinovoi marrëdhënjen e saj me prodhuesin japonez Honda, njëzetetre vite që nga koha që ata garuan sëbashku. Në foto është McLaren MP4/6, një nga makinat e fundit të ndërtuar nga McLaren me një motorr Honda, duke garuar në 1991 Çmimin i madh të Sheteteve të Bashkuara.
 • Honda u rikthye në Formula Një si një furnizues motorrësh, duke furnizuar McLaren me një motorr V6 dhe paketën "Energy Recovery System", duke i dhënë fund partneritetit 20 vjeçar të skuadrës me Mercedes-Benz.[21] Honda më parë kishte furnizuar McLarenin nga viti 1988 e deri në vitin 1992, ku ata më pas i dhanë fund përfshirjes së tyre në Formula Një. Honda u rikthye në këtë sport në vitin 2000, sërisht si një furnizues motorrësh, duke furnizuar British American Racing dhe Jordan Grand Prix me motorrë deri sa ata u blenë në vitin 2006 dhe gjithashtu konkuruan si kontrustorë deri në vitin 2008.
 • Lotus ndryshoi furnizuesin e saj të motorrave, duke mbyllur shoqërinë e saj me Renault në favor të një marrëveshje me Mercedes.[22] Kjo gjë mbylli një përfshirje 20 vjeçare të Renaultit me skuadrën me seli në Enstone, pasi ishte një furnizues motorrësh i Benetton që nga viti 1995, gjithashtu duke qënë pronar i një makina nga viti 2002 e deri në viti 2010.
 • Pas 2014 Çmimit të madh të Rusisë, Marussia shkoi drejt administrimit, duke humbur tre garat e fundit të sezonit 2014. Në nëntor 2014, administratorët lajmëruan se Marussia nuk do të tregëtoheshe më dhe se do të mbyllej,[23] por skuadra u shpëtua nga falimentimi në shkurt 2015 kur u sigurua një investitor i ri dhe skuadra la administratën pasi arriti një argument me kreditorin.[24] Skuadra ri-hyri si Manor Marussia dhe u ri-regjistrua si një skuadër britanike, jo ruse.
 • Asetet e Caterham F1 u lanë në ankand nga administratorët e kompanisë gjatë raundeve të fillim-sezonit,[25][26][27] duke bërë që skuadra të mos ishte në listën finale të publikuar para garës hapëse.[5]

Nryshimet e pilotëveRedakto

 
Sebastian Vettel u largua nga Red Bull Racing – skuadra me të cilën ai fitoi katër Kampionate Botërore për Pilot – në fund të sezonit 2014 për tu bashkuar me Ferrarin.

Kalendari i sezonitRedakto

 
Vendet që do të mirëpresin një Çmim të madh në sezonin 2015 janë të ngjyrosura me jeshile, kurse vendndodhja e cirkuiteve me të zezë. Ish vendet mikpritëse janë shënuar me ngjyrë gri, kurse ish cirkuitet mikpritëse janë me të bardha.

Nëntëmbëdhjetë Çmimet e mëdha të mëposhtëme janë programuar për tu zhvilluar në vitin 2015.[1]

Raundi Çmimi i madh Cirkuiti Data
1 Çmimi i madh i Australisë   Cirkuiti i Çmimit të madh të Melbourne, Melbourne 15 mars
2 Çmimi i madh i Malajzisë   Cirkuiti Ndërkombëtar i Sepangut, Kuala Lumpur         29 mars
3 Çmimi i madh i Kinës   Cirkuiti Ndërkombëtar i Shanghait, Shanghai 12 prill
4 Çmimi i madh i Bahrainit   Cirkuiti Ndërkombëtar i Bahrain, Sakhir 19 prill
5 Çmimi i madh i Spanjës   Circuit de Barcelona-Catalunya, Barcelona 10 Maj
6 Çmimi i madh i Monakos    Circuit de Monaco, Monte Carlo 24 Maj
7 Çmimi i madh i Kanadasë   Circuit Gilles Villeneuve, Montreal 7 qershor
8 Çmimi i madh i Austrisë   Red Bull Ring, Spielberg 21 qershor
9 Çmimi i madh i Britanisë   Silverstone Circuit, Silverstone 5 korrik
10 Çmimi i madh i Hungarisë   Hungaroring, Budapest 26 korrik
11 Çmimi i madh i Belgjikës   Circuit de Spa-Francorchamps, Stavelot 23 gusht
12 Çmimi i madh i Italisë   Autodromo Nazionale Monza, Monza 6 shtator
13 Çmimi i madh i Singaporit   Cirkuiti Rrugor i Marina Bay, Singapor 20 shtator
14 Çmimi i madh i Japonisë   Cirkuiti i Suzukës, Suzuka 27 shtator
15 Çmimi i madh i Rusisë   Sochi Autodrom, Sochi 11 tetor
16 Çmimi i madh i Shteteve të Bashkuara   Cirkuiti i Amerikës, Austin, Texas 25 tetor
17 Çmimi i madh i Meksikës   Autódromo Hermanos Rodríguez, Mexico City        1 nëntor
18 Çmimi i madh i Brazilit   Autódromo José Carlos Pace, São Paulo 15 nëntor
19 Çmimi i madh i Abu Dabit   Cirkuiti i Yas Marinës, Abu Dhabi 29 nëntor
Burimi:[1][47]

Ndyshimet në kalendarRedakto

Ndryshimet që kanë ndodhur në Autódromo Hermanos Rodríguez që nga hera e fundit që ka qënë pistë e Formula Një në vitin 1992 (lart), dhe pista e tanishme që do të përdoret që nga 2015 (poshtë).

Garat e rikthyeraRedakto

 • Çmimi i madh i Meksikës është programuar për tu rikthyer në kalendarin e Formula Një për herë të parë që nga viti 1992. Gara do të zhvillohet në cirkuitin e Autódromo Hermanos Rodríguez me vendndodhje në qëndër të Mexico City, që gjithashtu ka qënë vendndodhje e të gjithë Çmimeve të mëdha Meksikane të zhvilluara.[48] Cirkuiti do të rikonfigurohet në thelb për të akomoduar kthimin e sportit.[49]

Kandidaturat e dështuaraRedakto

Ndryshimet në rregulloreRedakto

Rregullorja teknikeRedakto

 • Numri i njësive të fuqisë që një pilot mund të përdori gjatë një sezoni u reduktua nga pesë në vitin 2014 në katër në vitin 2015.[60]
  • Pas 2015 Çmimit të madh të Britanisë rregullat u ndryshuan duke i lejuar prodhuesve të njësive të fuqisë të shtonin një një njësi energjie shtesë në sezonin e tyre të parë. Kjo është aplikuar në mënyrë retroaktive te Honda.[61]
 • Rregullat në lidhje me motorrin që u prezantuan në vitin 2014 u ndryshuan, me prodhuesit që kishin lejen për të kryer gjysmën e zhvillimit të lejuar në vitin 2014; zhvillimi do të përgjysmohet sërish në vitin 2016.[62]
 • Pas reagimeve të ashpëra rreth modele "të shëmtuara" të hundës së makinës në vitin 2014, FIA lëvizi për të ndryshuar rregullat për modelin e hundës për sezonin 2015. Hunda tashmë do të ishte më e ulët se e sezonit të kaluar, duke pasur një seksion kryq minimal, por ata duhet të ken një pikë dhe një normë fikse lineare, duke nxjerrë jashtë në mënyrë efektive ligjin e formave të gishtit dramatik të vitit 2014 në favor të një formë më graduale. Për më tepër, modeli i hundës duhet të jetë simetrike dhe në përputhje me vijën qendrore të makinës, duke ndaluar modelet ekzotike, të tilla si "twin-tusk" e përdorur nga Lotus në modelin E22.[63]
 • Pesha minimale e makinave gjatë gjithë kohës së një gare u rrit në 702 kg, duke u rritur 10 kg nga sezoni i kaluar.[1]

Rregullat sportiveRedakto

Raporti i sezonitRedakto

Para sezoni

KampionatiRedakto

Raundet e para
Raundet europiane dhe Kanadaja

Rezultatet dhe renditjaRedakto

Çmimet e mëdhaRedakto

Raundi Çmimi i madh Pol pozita Xhiro më e shpejtë Piloti fitues Konstruktori fitues Raporti
1   Çmimi i madh i Australisë   Lewis Hamilton          Lewis Hamilton           Lewis Hamilton   Mercedes Raporti
2   Çmimi i madh i Malajzisë   Lewis Hamilton   Nico Rosberg   Sebastian Vettel          Ferrari Raporti
3   Çmimi i madh i Kinës   Lewis Hamilton   Lewis Hamilton   Lewis Hamilton   Mercedes Raporti
4   Çmimi i madh i Bahrainit   Lewis Hamilton   Kimi Räikkönen   Lewis Hamilton   Mercedes Raporti
5   Çmimi i madh i Spanjës   Nico Rosberg   Lewis Hamilton   Nico Rosberg   Mercedes Raporti
6   Çmimi i madh i Monakos   Lewis Hamilton   Daniel Ricciardo     Nico Rosberg   Mercedes Raporti
7   Çmimi i madh i Kanadasë   Lewis Hamilton   Kimi Räikkönen   Lewis Hamilton   Mercedes Raporti
8   Çmimi i madh i Austrisë   Lewis Hamilton   Nico Rosberg   Nico Rosberg   Mercedes Raporti
9   Çmimi i madh i Britanisë   Lewis Hamilton   Lewis Hamilton   Lewis Hamilton   Mercedes Raporti
10   Çmimi i madh i Hungarisë   Lewis Hamilton   Daniel Ricciardo   Sebastian Vettel   Ferrari Raporti
11   Çmimi i madh i Belgjikës         Raporti
12   Çmimi i madh i Italisë         Raporti
13   Çmimi i madh i Singaporit         Raporti
14   Çmimi i madh i Japonisë         Raporti
15   Çmimi i madh i Rusisë         Raporti
16   Çmimi i madh i Shteteve të Bashkuara                 Raporti
17   Çmimi i madh i Meksikës         Raporti
18   Çmimi i madh i Brazilit         Raporti
19   Çmimi i madh i Abu Dabit         Raporti

Renditja e Kampionatit të PilotëveRedakto

Renditja e Kampionatit të KonstruktorëveRedakto

ShënimeRedakto

ReferimeRedakto

 1. ^ a b c d e "World Motor Sport Council 2014 – Doha". FIA.com. 3 dhjetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 2015-03-19. Marrë më 3 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "15 calendar" defined multiple times with different content
 2. ^ Benson, Andrew (23 nëntor 2014). "Lewis Hamilton wins world championship in Abu Dhabi". BBC Sport. Marrë më 23 nëntor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Allen, James (12 tetor 2014). "Hamilton wins, Rosberg errs, Mercedes clinch constructors' title in Sochi". James Allen on F1. Marrë më 14 tetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b "2015 FIA F1 World Championship – Entry List". Federation Internationale de l'Automobile. 6 shkurt 2014. Marrë më 22 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b c "2015 FIA F1 World Championship – Updated Entry List". FIA.com. 10 mars 2015. Marrë më 10 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b Nagnes, Franco (17 korrik 2014). "Ferrari test 059/4 Power Unit". Omnicourse. Marrë më 11 prill 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Friday's FIA Press Conference". Planetf1.com. 3 korrik 2015. Marrë më 9 korrik 2015. VM: Well, all of us have been eagerly awaiting the British Grand Prix and the launch of our new B-spec car. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Collantine, Keith (12 mars 2015). "Manor F1 car appears in Australia". F1 Fanatic. Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2015. Marrë më 12 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "MANOR MARUSSIA F1 TEAM PARTNERS WITH AIRBNB. Helping race fans around the globe feel at home anywhere". Manor. 4 qershor 2015. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2015. Marrë më 6 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Manor F1 Team on provisional 2015 entry list". ESPN Sport UK. 5 nëntor 2014. Marrë më 5 nëntor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Anderson, Ben; Noble, Jonathan (20 shkurt 2015). "Manor F1 team agrees to use 2014 Ferrari engines". Autosport. Marrë më 20 shkurt 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Renault Energy F1-2015: Media Guide" (PDF). Renault Sport. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 18 shkurt 2015. Marrë më 29 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Mercedes provide early look at 2015 car". Grand Prix 247. Marrë më 29 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "McLaren". formula1.com. Marrë më 28 shkurt 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "2015 Australian Grand Prix – Entry List" (PDF). FIA.com. 12 mars 2015. Marrë më 12 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Grid overview: Formula 1 teams of 2015". GP Update. GP Update. 7 mars 2015. Marrë më 21 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "2015 Malaysian Grand Prix – Entry List" (PDF). FIA.com. 26 mars 2015. Marrë më 26 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "2015 Chinese Grand Prix – Entry List" (PDF). FIA.com. 9 prill 2015. Marrë më 9 prill 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "2015 Spanish Grand Prix – Entry List". FIA.com. 7 maj 2015. Marrë më 8 maj 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "2015 Hungarian Grand Prix – Entry List". FIA.com. 23 korrik 2015. Marrë më 23 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Collantine, Keith (16 maj 2013). "Honda confirm F1 return with McLaren in 2015". F1 Fanatic. Marrë më 16 maj 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Anderson, Ben (9 tetor 2014). "Lotus confirms Mercedes engine switch". Autosport.com. Marrë më 9 tetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Noble, Jonathan (7 nëntor 2014). "Marussia Formula 1 team closes doors, staff made redundant". Autosport.com. Marrë më 7 nëntor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Benson, Andrew (4 shkurt 2015). "Marussia team could make Formula 1 return this season". BBC Sport. Marrë më 4 shkurt 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Caterham Formula 1 team's assets put up for sale by administrators". Autosport. Marrë më 5 shkurt 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Benson, Andrew (5 shkurt 2015). "Caterham hopes fade as team's remaining assets go up for sale". BBC Sport. Marrë më 5 shkurt 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Caterham assets to be auctioned off". GPUpdate. 5 shkurt 2015. Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2016. Marrë më 5 shkurt 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "McLaren-Honda announces Fernando Alonso and Jenson Button for 2015". McLaren.com. 11 dhjetor 2014. Marrë më 11 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Galloway, James (11 dhjetor 2014). "McLaren retain Jenson Button as partner for returning Fernando Alonso in 2015". skysportsf1.com. Marrë më 12 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ Elizalde, Pablo (3 mars 2015). "Alonso to miss Australian Grand Prix". Motorsport.com. Marrë më 3 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Welcome Sebastian – Vettel and Raikkonen 2015 driver pairing". Ferrari. 20 nëntor 2014. Marrë më 20 nëntor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "New Team Driver Line Up For 2015". Infiniti Red Bull Racing. 4 tetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2015. Marrë më 4 tetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Jean-Eric Vergne becomes test driver for the Scuderia". Ferrari.com. 19 dhjetor 2014. Marrë më 19 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ Freemann, Glenn (28 nëntor 2014). "Carlos Sainz Jr joins Max Verstappen at Toro Rosso for F1 2015". Autosport.com. Marrë më 28 nëntor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Verstappen to race for Toro Rosso in 2015". GPUpdate.net. 18 gusht 2014. Marrë më 18 gusht 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Sauber F1 team signs ex-Caterham driver Marcus Ericsson for 2015". Autosport. 1 nëntor 2014. Marrë më 1 nëntor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "Sauber F1 Team announces Felipe Nasr as its driver for 2015". Sauber. 5 nëntor 2014. Marrë më 5 nëntor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ "Ferrari sign Esteban Gutierrez as test driver". BBC.co.uk. BBC Sport. 15 dhjetor 2014. Marrë më 15 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ Noble, Jonathan (26 mars 2015). "Adrian Sutil becomes Williams Formula 1 reserve driver". Autosport.com. Marrë më 26 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "Will Stevens secures Manor Formula 1 race seat". autosport.com. 25 shkurt 2015. Marrë më 25 shkurt 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ Freeman, Glenn (9 mars 2015). "Roberto Merhi to race for Manor F1 team in Australian Grand Prix". Autosport.com. Marrë më 9 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ "Max Chilton and Alex Buncombe have completed Nissan's squad for the Nissan GT-R LM NISMO". Endurance-info.com. 2 mars 2015. Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2016. Marrë më 2 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ "Jules Bianchi's promising F1 career ends in tragedy after earlier hopes of joining Ferrari's ranks". abc.net.au. 17 korrik 2015. Marrë më 18 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ "Jules Bianchi's prognosis unclear after F1 crash". Sydney Morning Herald. 7 tetor 2014. Marrë më 7 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ Collantine, Keith (7 tetor 2014). "Bianchi suffered brain injury in crash". F1 Fanatic. Marrë më 7 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ "Kobayashi joins Japanese Super Formula for 2015". ESPN F1. 31 janar 2015. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2015. Marrë më 9 shkurt 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ a b "Germany dropped from 2015 calendar". formula1.com. 20 mars 2015. Marrë më 20 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ Noble, Jonathan (23 korrik 2014). "Mexico to return to Formula 1 calendar in 2015". Autosport.com. Marrë më 23 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ Collantine, Keith (24 korrik 2014). "Video reveals planned changes to Mexico's F1 track". F1 Fanatic. Marrë më 24 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ "New Jersey Formula One race shelved until at least 2016". autoweek.com. 28 korrik 2014. Marrë më 17 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ Sylt, Christian (24 dhjetor 2013). "New Jersey Grand Prix organizers in breach of contract says Ecclestone". Auto Week. Marrë më 17 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ "Hockenheim handed reprieve". PlanetF1.com. 1 tetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2011. Marrë më 10 mars 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ "German GP at Nürburgring still uncertain". GPUpdate. 13 janar 2015. Arkivuar nga origjinali më 28 prill 2016. Marrë më 13 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 54. ^ "Hockenheim says 'nothing fixed' for 2015". GPUpdate. 15 janar 2015. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2015. Marrë më 15 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 55. ^ Galloway, James (21 janar 2015). "Bernie Ecclestone says German GP not certain to take place in 2015". Sky Sports F1. Marrë më 22 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 56. ^ "Hockenheim rules out hosting German GP". GP Update. 17 mars 2015. Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2016. Marrë më 20 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 57. ^ "Nürburgring will not stage German GP". GPUpdate. 19 mars 2015. Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2015. Marrë më 20 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 58. ^ "Ecclestone rules out 2015 Indian GP". The Hindu. 22 gusht 2014. Marrë më 6 shkurt 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 59. ^ Benson, Andrew (6 janar 2015). "Korea dropped from 2015 calendar". BBC Sport. Marrë më 6 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 60. ^ Collins, Sam (5 mars 2013). "Renault RS34 – the future of Formula 1". Racecar Engineering. Marrë më 1 maj 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 61. ^ "World Motor Sport Council 2015 – Mexico". FIA.com. 10 korrik 2015. Marrë më 10 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 62. ^ Saward, Joe (8 korrik 2014). "Changing the F1 engines of today". joeblogsf1. Marrë më 9 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 63. ^ Noble, Jonathan; Scarborough, Craig (20 qershor 2014). "Formula 1 chiefs move to avoid ugly noses in 2015". Autosport.com. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto