Kampionati Botëror i Formula Një 2007

(Përcjellë nga Rezultatet e F1 2007)

Formula 1 kampionati i vitit 2007 ishte kampionati i 58të botërorë në Formula 1, organizuar nga FIA. Ky kampionat filloi më 18 mars dhe mbaroi më 21 tetor të vitit 2007 pas 17 garave të zhvilluara.


Formula 12007
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 17
Piloti kampion Kimi Räikkönen
Ekipi kampion Ferrari
Koment: Ekipi McLaren-Mercedes u dënua për shkak të manipulimeve. Si pasojë e këtij dënimi ky ekip u detyrua të paguaj shumë të caktuar në para si dhe iu morën të gjitha pikët kampionale.
Përdorimi i stampës

Në garën e konstruktorëve ekipi italian Scuderia Ferrai e kishte të lehtë pas eliminimit të pikëve të ekipit McLaren për shkak të skandalit të spiunimit.

Gara për kampion të pilotëve ishte vërtetë garë e ashpër fillimisht në mes vetë pilotëve të ekipit McLaren e pastaj në të në garat e fundit u bashkangjith seriozisht finlandezi Kimi Raikkönen i cili dhe në fund arriti të e fitoj titullin në garën e fundit në Brazil.

Kimi njëherit kishte edhe më shumë fitore në këtë sezonë (6 fitore) dhe 12 podiume sa kishte edhe piloti debitues i sezonit, anglezi Lewis Hamilton.

Lewis Hamilton ishte ylli i sezonit, debituesi më i suksesëshëm në gjithë historinë e Formula 1 kampionateve botërore, ai arriti që nga fillimi i tijë të shenojë 9 (gjithsej 12) podiume nga të cilat 2 ishin fitore (gjithsej 4). Gjithashtu ishte piloti më me shumë shanse për të fituar titullin kampional gjer në garën e fundit në Brazil.

Radhitja finale

Redakto
  1. Kimi Räikkönen, Kampioni Botërorë në Formula 1 për vitin 2007
  2. Lewis Hamilton arriti nëntë podiume rradhazi që nga pjesmarrja e parë në vitin e parë të karierës së tijë në Formula 1 që është arritja më e madhe në tërë historinë e debituesve të Formula 1.
  3. Fernando Alonso u radhit i treti në radhitjen e përgjithëshme kampionale me 109 pikë.

Pilotët dhe konstruktorët

Redakto

Tabela në vijim paraqet listën e pilotëve dhe konstruktorëve të cilët do të jenë pjesmarrës në kampionatin botërorë të Formula 1 për vitin 2007

Figura Ekipi Shasia Motorii Goma Nr. Piloti Nr. Test piloti
    McLaren MP4-22 Mercedes FO 108T B 1   Fernando Alonso 31   Pedro de la Rosa
  Gary Paffett
2   Lewis Hamilton
    Renault R27 Renault RS27 B 3   Giancarlo Fisichella 32   Ricardo Zonta
  Nelson Piquet Jr.
4   Heikki Kovalainen
    Ferrari F2007 Ferrari 056 B 5   Felipe Massa 33   Luca Badoer
  Marc Gené
6   Kimi Räikkönen
    Honda RA107 Honda RA807E B 7   Jenson Button 34   Christian Klien
  James Rossiter
  Mike Conway
8   Rubens Barrichello
    BMW Sauber F1.07 BMW P86/7 B 9   Nick Heidfeld 35   Sebastian Vettel
  Timo Glock
10   Robert Kubica
    Toyota TF107 Toyota RVX-07 B 11   Ralf Schumacher 36   Franck Montagny
  Kohei Hirate
  Kamui Kobayashi
12   Jarno Trulli
    Red Bull RB3 Renault RS27 B 14   David Coulthard 37   Robert Doornbos
  Michael Ammermüller
15   Mark Webber
    Williams FW29 Toyota RVX-07 B 16   Nico Rosberg 38   Narain Karthikeyan
  Kazuki Nakajima
17   Alexander Wurz
    Toro Rosso STR2 Ferrari 056 B 18   Vitantonio Liuzzi 39 S'ka
19   Scott Speed
    Spyker F8-VII Ferrari 056 B 20   Adrian Sutil 40   Mohamed Fairuz Fauzy
  Adrián Vallés
  Markus Winkelhock
  Giedo van der Garde
21   Christijan Albers
    Super Aguri SA07 Honda RA807E B 22   Takuma Sato 41   Sakon Yamamoto
23   Anthony Davidson

Orari i Garave

Redakto

Ky do të jetë orari në të cilin do të mbahen garat për vitin 2007.

Gara Emri Oficial Emri i përbashkët Qarku Data Koha
Lokal GMT
1   ING F1 Australia F1 Australia - 2007 Albert Park Grand Prix Circuit 18 mars 14:00 03:00
2   Petronas F1 Malajzia F1 Malajzia - 2007 Sepang International Circuit 8 prill 15:00 07:00
3   Gulf Air F1 Bahrain F1 Bahrain - 2007 Bahrain International Circuit 15 prill 14:30 11:30
4   Gran Premio Telefónica de España F1 Spanja - 2007 Circuit de Catalunya 13 maj 14:00 12:00
5   Grand Prix de Monaco F1 Monako - 2007 Circuit de Monaco 27 maj 14:00 12:00
6   Grand Prix du Canada F1 Kanada - 2007 Circuit Gilles Villeneuve 10 qershor 13:00 17:00
7   United States Grand Prix F1 SHBA - 2007 Indianapolis Motor Speedway 17 qershor 13:00 17:00
8   Grand Prix de France F1 Franca - 2007 Circuit de Nevers Magny-Cours 1 korrik 14:00 12:00
9   British Grand Prix F1 Anglia - 2007 Silverstone Circuit 8 korrik 13:00 12:00
10 Stampa:Country data Europe Grosser Mobil 1 Preis von Europe F1 Evropa - 2007 Nürburgring 22 korrik 14:00 12:00
11   Magyar Nagydij F1 Hungaria - 2007 Hungaroring 5 gusht 14:00 12:00
12   Petrol Ofisi F1 Turqia - 2007 Istanbul Park 26 gusht 15:00 12:00
13   Gran Premio Vodafone d'Italia F1 Italia - 2007 Autodromo Nazionale Monza 9 shtator 14:00 12:00
14   ING F1 Belgjika - 2007 Circuit de Spa-Francorchamps 16 shtator 14:00 12:00
15   Fuji Television F1 Japonia - 2007 Fuji Speedway 30 shtator 14:00 05:00
16   Sinopec F1 Kina - 2007 Shanghai International Circuit 7 tetor 14:00 06:00
17   Grande Prêmio do Brasil F1 Brazili - 2007 Autódromo José Carlos Pace 21 tetor 14:00 17:00

Rezultatet e garimeve

Redakto

Fituesit e garave

Redakto
Xhiro Çmimi Pol Pozita Xhiro më e shpejtë Piloti Fitues Ekipi Fitues
1   2007 Çmimi i madh i Australisë   Kimi Räikkönen   Kimi Räikkönen   Kimi Räikkönen   Ferrari
2   2007 Çmimi i madh i Malajzisë   Felipe Massa   Lewis Hamilton   Fernando Alonso   McLaren Mercedes
3   2007 Çmimi i madh i Bahrainit   Felipe Massa   Felipe Massa   Felipe Massa   Ferrari
4   2007 Çmimi i madh i Spanjës   Felipe Massa   Felipe Massa   Felipe Massa   Ferrari
5   2007 Çmimi i madh i Monakos   Fernando Alonso   Fernando Alonso   Fernando Alonso   McLaren-Mercedes
6   2007 Çmimi i madh i Kanadasë   Lewis Hamilton   Fernando Alonso   Lewis Hamilton   McLaren-Mercedes
7   2007 Çmimi i madh i Shteteve të Bashkuara   Lewis Hamilton   Kimi Räikkönen   Lewis Hamilton   McLaren-Mercedes
8   2007 Çmimi i madh i Francës   Felipe Massa   Felipe Massa   Kimi Räikkönen   Ferrari
9   2007 Çmimi i madh i Britanisë   Lewis Hamilton   Kimi Räikkönen   Kimi Räikkönen   Ferrari
10 Stampa:Country data Europe 2007 Çmimi i madh i Europës   Kimi Räikkönen   Felipe Massa   Fernando Alonso   McLaren-Mercedes
11   2007 Çmimi i madh i Hungarisë   Lewis Hamilton*   Kimi Räikkönen   Lewis Hamilton
12   2007 Çmimi i madh i Turqisë   Felipe Massa   Kimi Räikkönen   Felipe Massa   Ferrari
13   2007 Çmimi i madh i Italisë   Fernando Alonso   Fernando Alonso   Fernando Alonso   McLaren-Mercedes
14   2007 Çmimi i madh i Belgjikës   Kimi Räikkönen   Felipe Massa   Kimi Räikkönen   Ferrari
15   2007 Çmimi i madh i Japonisë   Lewis Hamilton   Lewis Hamilton   Lewis Hamilton   McLaren-Mercedes
16   2007 Çmimi i madh i Kinës   Lewis Hamilton   Felipe Massa   Kimi Räikkönen   Ferrari
17   2007 Çmimi i madh i Brazilit   Felipe Massa   Kimi Räikkönen   Kimi Räikkönen   Ferrari

Radhitja në garime

Redakto
Pozita Piloti AUS   MAS   BHR   ESP   MON   CAN   USA   FRA   GBR   EUR Stampa:Country data Europe HUN   TUR   ITA   BEL   JPN   CHN   BRA   Pikë
1   Kimi Räikkönen 1 3 3 Ret 8 5 4 1 1 Ret 2 2 3 1 3 1 1 110
2   Lewis Hamilton 3 2 2 2 2 1 1 3 3 9 1 5 2 4 1 Ret 7 109
3   Fernando Alonso 2 1 5 3 1 7 2 7 2 1 4 3 1 3 Ret 2 3 109
4   Felipe Massa 6 5 1 1 3 DSQ 3 2 5 2 13 1 Ret 2 6 3 2 94
5   Nick Heidfeld 4 4 4 Ret 6 2 Ret 5 6 6 3 4 4 5 14† 7 6 61
6   Robert Kubica Ret 18 6 4 5 Ret INJ 4 4 7 5 8 5 9 7 Ret 5 39
7   Heikki Kovalainen 10 8 9 7 13† 4 5 15 7 8 8 6 7 8 2 9 Ret 30
8   Giancarlo Fisichella 5 6 8 9 4 DSQ 9 6 8 10 12 9 12 Ret 5 11 Ret 21
9   Nico Rosberg 7 Ret 10 6 12 10 16† 9 12 Ret 7 7 6 6 Ret 16 4 20
10   David Coulthard Ret Ret Ret 5 14 Ret Ret 13 11 5 11 10 Ret Ret 4 8 9 14
11   Alexander Wurz Ret 9 11 Ret 7 3 10 14 13 4 14 11 13 Ret Ret 12 13
12   Mark Webber 13 10 Ret Ret Ret 9 7 12 Ret 3 9 Ret 9 7 Ret 10 Ret 10
13   Jarno Trulli 9 7 7 Ret 15 Ret 6 Ret Ret 13 10 16 11 11 13 13 8 8
14   Sebastian Vettel 8 16 19 18 Ret Ret 4 Ret 6
15   Jenson Button 15 12 Ret 12 11 Ret 12 8 10 Ret Ret 13 8 Ret 11† 5 Ret 6
16   Ralf Schumacher 8 15 12 Ret 16 8 Ret 10 Ret Ret 6 12 15 10 Ret Ret 11 5
17   Takuma Sato 12 13 Ret 8 17 6 Ret 16 14 Ret 15 18 16 15 15† 14 12 4
18   Vitantonio Liuzzi 14 17 Ret Ret Ret Ret 17† Ret 16† Ret Ret 15 17 12 9 6 13 3
19   Adrian Sutil 17 Ret 15 13 Ret Ret 14 17 Ret Ret 17 21† 19 14 8 Ret Ret 1
20   Rubens Barrichello 11 11 13 10 10 12 Ret 11 9 11 18 17 10 13 10 15 Ret 0
21   Scott Speed Ret 14 Ret Ret 9 Ret 13 Ret Ret Ret 0
22   Kazuki Nakajima 10 0
23   Anthony Davidson 16 16 16† 11 18 11 11 Ret Ret 12 Ret 14 14 16 Ret Ret 14 0
24   Sakon Yamamoto Ret 20 20 17 12 17 Ret 0
25   Christijan Albers Ret Ret 14 14 19† Ret 15 Ret 15 0
  Markus Winkelhock Ret 0
Pozita Piloti AUS   MAS   BHR   ESP   MON   CAN   USA   FRA   GBR   EUR Stampa:Country data Europe HUN   TUR   ITA   BEL   JPN   CHN   BRA   Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)

Statistikat e pilotëve

Redakto
Nr. Piloti Ekipi Gara Fitore Podiume Pol Pozita Xhiro Sh. Pikë
1   Kimi Räikkönen   Ferrari 17 6 12 3 6 110
2   Lewis Hamilton   McLaren-Mercedes 17 4 12 6 2 109
3   Fernando Alonso   McLaren-Mercedes 17 4 12 2 3 109
4   Felipe Massa   Ferrari 17 3 10 6 6 94
5   Nick Heidfeld   BMW Sauber 17 0 2 0 0 61
6   Robert Kubica   BMW Sauber 16 0 0 0 0 39
7   Heikki Kovalainen   Renault 17 0 1 0 0 30
8   Giancarlo Fisichella   Renault 17 0 0 0 0 21
9   Nico Rosberg   Williams-Toyota 17 0 0 0 0 20
10   David Coulthard   Red Bull-Renault 17 0 0 0 0 14
11   Alexander Wurz   Williams-Toyota 16 0 1 0 0 13
12   Mark Webber   Red Bull-Renault 17 0 1 0 0 10
13   Jarno Trulli   Toyota 17 0 0 0 0 8
14   Sebastian Vettel   BMW Sauber
  Toro Rosso-Ferrari
8 0 0 0 0 6
15   Jenson Button   Honda 17 0 0 0 0 6
16   Ralf Schumacher   Toyota 17 0 0 0 0 5
17   Takuma Sato   Super Aguri-Honda 17 0 0 0 0 4
18   Vitantonio Liuzzi   Toro Rosso-Ferrari 17 0 0 0 0 3
19   Adrian Sutil   Spyker-Ferrari 17 0 0 0 0 1
20   Rubens Barrichello   Honda 17 0 0 0 0 0
21   Scott Speed   Toro Rosso-Ferrari 10 0 0 0 0 0
22   Kazuki Nakajima   Williams-Toyota 1 0 0 0 0 0
23   Anthony Davidson   Super Aguri-Honda 16 0 0 0 0 0
24   Sakon Yamamoto   Spyker-Ferrari 7 0 0 0 0 0
25   Christijan Albers   Spyker-Ferrari 9 0 0 0 0 0
26   Markus Winkelhock   Spyker-Ferrari 1 0 0 0 0 0

Konstruktorët

Redakto
Pozita Ekipi Vetura
nr.
AUS   MAS   BHR   ESP   MON   CAN   USA   FRA   GBR   EUR Stampa:Country data Europe HUN   TUR   ITA   BEL   JPN   CHN   BRA   Pikë
1   Ferrari 5 6 5 1 1 3 DSQ 3 2 5 2 13 1 Ret 2 6 3 2 204
6 1 3 3 Ret 8 5 4 1 1 Ret 2 2 3 1 3 1 1
2   BMW Sauber 9 4 4 4 Ret 6 2 Ret 5 6 6 3 4 4 5 14 7 6 101
10 Ret 18 6 4 5 Ret 8 4 4 7 5 8 5 9 7 Ret 5
3   Renault 3 5 6 8 9 4 DSQ 9 6 8 10 12 9 12 Ret 5 11 Ret 51
4 10 8 9 7 13 4 5 15 7 8 8 6 7 8 2 9 Ret
4   Williams-Toyota 16 7 Ret 10 6 12 10 Ret 9 12 Ret 7 7 6 6 Ret 16 4 33
17 Ret 9 11 Ret 7 3 10 14 13 4 14 11 13 Ret Ret 12 10
5   Red Bull-Renault 14 Ret Ret Ret 5 14 Ret Ret 13 11 5 11 10 Ret Ret 4 8 9 24
15 13 10 Ret Ret Ret 9 7 12 Ret 3 9 Ret 9 7 Ret 10 Ret
6   Toyota 11 8 15 12 Ret 16 8 Ret 10 Ret Ret 6 12 15 10 Ret Ret 11 13
12 9 7 7 Ret 15 Ret 6 Ret Ret 13 10 16 11 11 13 13 8
7   Toro Rosso-Ferrari 18 14 17 Ret Ret Ret Ret 17 Ret 16 Ret Ret 15 17 12 9 6 13 8
19 Ret 14 Ret Ret 9 Ret 13 Ret Ret Ret 16 19 18 Ret Ret 4 Ret
8   Honda 7 15 12 Ret 12 11 Ret 12 8 10 Ret Ret 13 8 Ret 11 5 Ret 6
8 11 11 13 10 10 12 Ret 11 9 11 18 17 10 13 10 15 Ret
9   Super Aguri-Honda 22 12 13 Ret 8 17 6 Ret 16 14 Ret 15 18 16 15 15 14 12 4
23 16 16 16 11 18 11 11 Ret Ret 12 Ret 14 14 16 Ret Ret 14
10   Spyker-Ferrari 20 17 Ret 15 13 Ret Ret 15 17 Ret Ret 17 21 19 14 8 Ret Ret 1
21 Ret Ret 14 14 19 Ret 14 Ret 15 Ret Ret 20 20 17 12 17 Ret
EX   McLaren-Mercedes 1 2‡ 1‡ 5‡ 3‡ 1‡ 7‡ 2‡ 7‡ 2‡ 1‡ 4† 3‡ 1‡ 3‡ Ret 2‡ 3‡ 0‡ (203†)
(218‡)
2 3‡ 2‡ 2‡ 2‡ 2‡ 1‡ 1‡ 3‡ 3‡ 9 1† 5‡ 2‡ 4‡ 1‡ Ret 7‡
Pozita Ekipi Vetura
Nr.
AUS   MAS   BHR   ESP   MON   CAN   USA   FRA   GBR   EUR Stampa:Country data Europe HUN   TUR   ITA   BEL   JPN   CHN   BRA   Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)
** Për shkak të incidentit në mes pilotëve të ekipit McLaren gjat sesionit të tretë të ushtrimeve sipas FIA-s ekipi nuk fiton pikë në këtë garë, kurse pilotët fitojnë.
  • EX Ekipi McLaren humbi tëgjitha pikët për titullin kampional për konstruktorë si rezultat i vendimit të Këshillit të Motorsportit Botërorë mbi rastin Formula 1 për vitin 2007 - spiunimi gjithashtu McLaren u ndëshkua edhe me para dhe ndëshkime tjera.[1]

Radhitja e ekipeve

Redakto
Pozita Ekipi Shasia Motori Gomat Starte Fitore Podiume Pol Pozita Xhiro Sh. Pikë
1   Ferrari F2007   Ferrari B 17 9 22 9 12 204
2   BMW Sauber F1.07   BMW B 17 0 2 0 0 101
3   Renault R27   Renault B 17 0 1 0 0 51
4   Williams FW29   Toyota B 17 0 1 0 0 33
5   Red Bull RB3   Renault B 17 0 1 0 0 24
6   Toyota TF107   Toyota B 17 0 0 0 0 13
7   Toro Rosso STR2   Ferrari B 17 0 0 0 0 8
8   Honda RA107   Honda B 17 0 0 0 0 6
9   Super Aguri SA07   Honda B 17 0 0 0 0 4
10   Spyker F8-VII   Ferrari B 17 0 0 0 0 1
ex   McLaren MP4-22   Mercedes B 17 8 24 8 5 0‡ (203† / 218‡)
ex - shih më lart.

Shiko dhe këtë

Redakto
FORMULA NJË PËR VITIN 2007
Garat Australi | Malajzi | Bahrain | Spanjë | Monako | Kanada | SHBA | Francë | Angli | Evropë | Hungari | Turqi | Itali | Belgjikë Japoni | Kinë | Brazil
Pilotët Kimi Räikkönen | Lewis Hamilton | Fernando Alonso | Felipe Massa | Nick Heidfeld | Robert Kubica | Heikki Kovalainen Giancarlo Fisichella | Nico Rosberg | David Coulthard | Alexander Wurz | Mark Webber | Jarno Trulli | Sebastian Vettel Jenson Button | Ralf Schumacher | Takuma Sato | Vitantonio Liuzzi | Adrian Sutil | Rubens Barrichello | Scott Speed Kazuki Nakajima | Anthony Davidson | Sakon Yamamoto | Christijan Albers | Markus Winkelhock
Konstruktorët Ferrari | BMW Sauber | Renault | Williams | Red Bull | Toyota | Toro Rosso | Honda | Super Aguri | Spyker | McLaren

Referimet

Redakto
  1. ^ McLaren hit with constuctors' ban - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.

Lidhje të jashtme

Redakto