Hape menynë kryesore
  F1 Brazili - 2007
Statistikat
Gara e 17 nga 17 në vitin 2007.
Circuit Interlagos.svg
Data 21 tetor, 2007
Vendi Autódromo José Carlos Pace,
São Paulo, Brazil
Drejtimi Drejtimi permanent garues
2.677 mi / 4.309 km
Distanca 71 xhiro, 190.067 mi / 305.909 km
Moti
Pol pozita
Piloti Flag of Brazil.svg Felipe Massa Ferrari
Koha 1:11.931
Xhiro më e shpejtë
Piloti Flag of Finland.svg Kimi Räikkönen Ferrari
Koha 1:12.445 (66)
Podiumi
I pari Flag of Finland.svg Kimi Räikkönen Ferrari
I dyti Flag of Brazil.svg Felipe Massa Ferrari
I treti Flag of Spain.svg Fernando Alonso McLaren-Mercedes

F1 Brazili për vitin 2007 ishte Formula 1 gara e shtattëmbëdhjetë (e fundit) e sezonit F1 2007. Kjo garë u zhvillua në fundjavën mes 19-21 tetoritAutódromo José Carlos PaceSão Paulo. Kjo garë ishte vendimtare për përcaktimin e kampionit të ri në garën e pilotëve të cilën arriti të e fitojë Kimi Räikkönen me vetm 1 pikë përpara pilotit anglez Lewis Hamilton dhe pilotit spanjoll Fernando Alonso.

Përgatitjet për garëRedakto

Ndrrimi i pilotëveRedakto

Alexander Wurz u largua nga garat në Formula 1 në garën e zhvilluar në Kinë, kështu që u zëvendësua tek Williams-Toyota nga piloti japonez Kazuki Nakajima, djali i pilotit të dikurshëm Satoru.

GaraRedakto

Rezultatet e kualifikimitRedakto

KUALIFIKIMET
Pozita Piloti Ekipi Pjesa e parë Pjesa e dytë Pjesa e tretë
1   Felipe Massa Ferrari 1:12.303 1:12.374 1:11.931
2   Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:13.033 1:12.296 1:12.082
3   Kimi Räikkönen Ferrari 1:13.016 1:12.161 1:12.322
4   Fernando Alonso McLaren-Mercedes 1:12.895 1:12.637 1:12.356
5   Mark Webber Red Bull-Renault 1:13.081 1:12.855 1:12.928
6   Nick Heidfeld BMW Sauber 1:13.472 1:13.009 1:13.081
7   Robert Kubica BMW Sauber 1:13.085 1:12.641 1:13.129
8   Jarno Trulli Toyota 1:13.470 1:12.832 1:13.195
9   David Coulthard Red Bull-Renault 1:13.264 1:13.374 1:13.272
10   Nico Rosberg Williams-Toyota 1:13.707 1:12.752 1:13.477
11   Rubens Barrichello Honda 1:13.661 1:12.932
12   Giancarlo Fisichella Renault 1:13.482 1:13.102
13   Sebastian Vettel Toro Rosso-Ferrari 1:13.853 1:13.934
14   Vitantonio Liuzzi Toro Rosso-Ferrari 1:13.607 1:13.251
15   Ralf Schumacher Toyota 1:13.767 1:13.783
16   Jenson Button Honda 1:14.054 1:13.702
17   Heikki Kovalainen Renault 1:14.078
18   Takuma Sato Super Aguri-Honda 1:14.098
19   Kazuki Nakajima Williams-Toyota 1:14.417
20   Anthony Davidson Super Aguri-Honda 1:14.596
21   Adrian Sutil Spyker-Ferrari 1:15.217
22   Sakon Yamamoto Spyker-Ferrari 1:15.487

Rezultatet e garësRedakto

Pozita Numri Piloti Ekipi Xhiro Koha/Ngecja Lëvizje Pikë
1 6   Kimi Räikkönen Ferrari 71 1:28:15.270 3 10
2 5   Felipe Massa Ferrari 71 +1.4 sek. 1 8
3 1   Fernando Alonso McLaren-Mercedes 71 +57.0 sek. 4 6
4 16   Nico Rosberg Williams-Toyota 71 +62.8 sek. 10 5
5 10   Robert Kubica BMW Sauber 71 +70.9 sek. 7 4
6 9   Nick Heidfeld BMW Sauber 71 +71.3 sek. 6 3
7 2   Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 70 +1 xhiro 2 2
8 12   Jarno Trulli Toyota 70 +1 xhiro 8 1
9 14   David Coulthard Red Bull-Renault 70 +1 xhiro 9
10 17   Kazuki Nakajima Williams-Toyota 70 +1 xhiro 19
11 11   Ralf Schumacher Toyota 70 +1 xhiro 15
12 22   Takuma Sato Super Aguri-Honda 69 +2 xhiro 18
13 18   Vitantonio Liuzzi Toro Rosso-Ferrari 69 +2 xhiro 14
14 23   Anthony Davidson Super Aguri-Honda 68 +3 xhiro 20
Pilotët që nuk mbaruan garë
Ret 20   Adrian Sutil Spyker-Ferrari 43 21
Ret 8   Rubens Barrichello Honda 40 11
Ret 4   Heikki Kovalainen Renault 35 17
Ret 19   Sebastian Vettel Toro Rosso-Ferrari 34 13
Ret 7   Jenson Button Honda 20 16
Ret 15   Mark Webber Red Bull-Renault 14 5
Ret 21   Sakon Yamamoto Spyker-Ferrari 2 22
Ret 3   Giancarlo Fisichella Renault 2 12

ShtesëRedakto

Shiko dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto