Çmimi i madh i Hungarisë 2007

(Përcjellë nga F1 Hungaria - 2007)
  F1 Hungaria - 2007
Statistikat
Gara e 11 nga 17 në vitin 2007.
Hungaroring (GP pista)
Hungaroring (GP pista)
Data 5 gusht, 2007
Vendi Hungaroring, Budapest, Hungari
Drejtimi Kushte normale garimi
2.72 mi / 4.38 km
Distanca 70 xhiro, 190.55 mi / 306.66 km
Moti I mirë
Pol pozita
Piloti United Kingdom Lewis Hamilton McLaren-Mercedes
Koha 1:19.781
Xhiro më e shpejtë
Piloti Finlanda Kimi Räikkönen Ferrari
Koha 1:20.047 (70)
Podiumi
I pari United Kingdom Lewis Hamilton McLaren-Mercedes
I dyti Finlanda Kimi Räikkönen Ferrari
I treti Gjermania Nick Heidfeld BMW Sauber

F1 Hungaria për vitin 2007 ishte Formula 1 gara e njëmbëdhjetë e sezonit F1 2007. Kjo garë u zhvillua në fundjavën mes 3-5 gushtitHungaroringBudapest. Lewis Hamilton (McLaren) hyri në garë me dy pikë më shumë se kolegu i ekipit dhe konkurenti direkt për titull Fernando Alonso, dhe kishte 11 pikë më shumë se piloti i pozitës së tretë Felipe Massa pas garës kaotike për Çmimin e Madh të Evropës.

Kualifikimet Redakto

Sesioni i parë

Në sesioin e parë të kualifikimeve Lewis Hamilton arriti pozitën e parë me shpejtësi 1:19:570. Kjo ishte koha më e shpejtë e fundjavës duke qenë xhiroja e vetme me kohë nën 1:20.

Sesioni i dytë

Këtë herë Hamilton përsëri arriti pozitën e parë me shpejtësinë më të madhe duke lënë prapa Alonson for pole. Massa nuk arriti kohë as më të mirë se të sesionit të parë kështu që me këtë sesion mbaroi luftën për kualifikim më të mirë.

Sesioni i tretë

Hamilton filloi udhëheqjen në fillim të sesionit të tretë kualifikueslead i oërcjellur nga Alonso, ai arriti kohën më të mirë në xhiron e parë por sëshpejti koha e tijë u tejkalua nga piloti gjerman Nick Heidfeld. Pas rreth dhjetë minutash Hamilton përsëri arriti kohë më të mirë, përsëri me kohë nën 1:20 duke mbetur prapa Alonso, Kimi Räikkönen, Nick Heidfeld, Kubica, dhe Trulli me një kohë rreth 2:30. Pas kësaj Alonso kaloi në pit stop për të ndërruar gomat, edhe Hamilton duhej kaluar në pit stopa. Alonso priti aq kohë në pit stop sa që paraqitja e tijë në xhiron kualifikuese ishte e fundit dhe koha që dhe Hailton të kyçej kishte mbaruar, duke mbetur Hamilton pa tentim për të mbrojtur kohën kualifikuese. Në këtë xhiro të fundit Alonso arriti të tejkalojë kohën e kolegut të tijë, Hamilton. I treti befasueshëm u rradhit Heidfeld, pastaj Raikkönen, Rosberg, Ralf Schumacher, Robert Kubica, Giancarlo Fisichella, Trulli dhe Webber i fundit.

Gara Redakto

Para fillimit të garës incidenti mes pilotëve të ekipit McLaren u vë nën hetim dhe nga ky hetim FIA erdhi në përfundim që Alonso duhej dënuar me 5 pozita shtytje mbrapa duke u lënë mundësi pilotëve të mbledhin pikë nga gara, kurse ekipi McLaren u privua nga pikët e kësaj gare.

Hamilton udhëhoqi çdo xhiro të kësaj gare, por ishte nën presion të plotë të pilotit tëFerrarit, Kimi Räikkönen, i cili ishte shumë më garus se sa u paraqit gjatë kualifikimeve. Fernando Alonso arriti të ngjitet nga pozita e tijë e gjashtë në të katërtën në fund të garës pas pilotit të ekipit BMW Sauber, Nick Heidfeld i cili e humbi pozitën e tretë gjatë garës. Alonso kaloi shumë kohë pas pilotit të Toyotës, Ralf Schumacher.

Rezultatet e kualifikimit Redakto

KUALIFIKIMET
Pozita Piloti Ekipi Pjesa e parë Pjesa e dytë Pjesa e tretë
1   Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:19.570 1:19.301 1:19.781
2   Nick Heidfeld BMW Sauber 1:20.751 1:20.322 1:20.259
3   Kimi Räikkönen Ferrari 1:20.435 1:20.107 1:20.410
4   Nico Rosberg Williams-Toyota 1:20.547 1:20.188 1:20.632
5   Ralf Schumacher Toyota 1:20.449 1:20.455 1:20.714
6   Fernando Alonso McLaren-Mercedes 1:20.425 1:19.661 1:19.674
7   Robert Kubica BMW Sauber 1:20.366 1:20.703 1:20.876
8   Jarno Trulli Toyota 1:20.481 1:19.951 1:21.206
9   Mark Webber Red Bull-Renault 1:20.794 1:20.439 1:21.256
10   David Coulthard Red Bull-Renault 1:21.291 1:20.718
11   Heikki Kovalainen Renault 1:20.285 1:20.779
12   Alexander Wurz Williams-Toyota 1:21.243 1:20.865
13   Giancarlo Fisichella Renault 1:21.645 1:20.590 1:21.079
14   Felipe Massa Ferrari 1:20.408 1:21.021
15   Anthony Davidson Super Aguri-Honda 1:21.018 1:21.127
16   Vitantonio Liuzzi Toro Rosso-Ferrari 1:21.730 1:21.993
17   Jenson Button Honda 1:21.737
18   Rubens Barrichello Honda 1:21.877
19   Takuma Sato Super Aguri-Honda 1:22.143
20   Sebastian Vettel Toro Rosso-Ferrari 1:22.177
21   Adrian Sutil Spyker-Ferrari 1:22.737
22   Sakon Yamamoto Spyker-Ferrari 1:23.774
Fisichella humbi pesë pozita për shkak të një incidenti me pilotin e ekipit Skyper Sakano Yamamoto.

Rezultatet e garës Redakto

Pozita Numri Piloti Ekipi Xhiro Koha/Ngecja Lëvizje Pikë
1 2   Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 70 1:35:52.991 1 10
2 6   Kimi Räikkönen Ferrari 70 +0.715 sek. 3 8
3 9   Nick Heidfeld BMW Sauber 70 +43.129 sek. 2 6
4 1   Fernando Alonso McLaren-Mercedes 70 +44.858 sek. 6 5
5 10   Robert Kubica BMW Sauber 70 +47.616 sek. 7 4
6 11   Ralf Schumacher Toyota 70 +50.669 sek. 5 3
7 16   Nico Rosberg Williams-Toyota 70 +59.139 sek. 4 2
8 4   Heikki Kovalainen Renault 70 +68.104 sek. 11 1
9 15   Mark Webber Red Bull-Renault 70 +76.331 sek. 9
10 12   Jarno Trulli Toyota 69 +1 xhiro 8
11 14   David Coulthard Red Bull-Renault 69 +1 xhiro 10
12 3   Giancarlo Fisichella Renault 69 +1 xhiro 13
13 5   Felipe Massa Ferrari 69 +1 xhiro 14
14 17   Alex Wurz Williams-Toyota 69 +1 xhiro 12
15 22   Takuma Sato Super Aguri-Honda 69 +1 xhiro 19
16 19   Sebastian Vettel Toro Rosso-Ferrari 69 +1 xhiro 20
17 20   Adrian Sutil Spyker-Ferrari 68 +2 xhiro 21
18 8   Rubens Barrichello Honda 68 +2 xhiro 18
Pilotët që nuk mbaruan garë
Ret 18   Vitantonio Liuzzi Toro Rosso-Ferrari 42 16
Ret 23   Anthony Davidson Super Aguri-Honda 41 15
Ret 7   Jenson Button Honda 35 17
Ret 21   Sakon Yamamoto Spyker-Ferrari 4 22

Shtesë Redakto

Shiko dhe këtë Redakto

FORMULA NJË PËR VITIN 2007
Garat Australi | Malajzi | Bahrain | Spanjë | Monako | Kanada | SHBA | Francë | Angli | Evropë | Hungari | Turqi | Itali | Belgjikë Japoni | Kinë | Brazil
Pilotët Kimi Räikkönen | Lewis Hamilton | Fernando Alonso | Felipe Massa | Nick Heidfeld | Robert Kubica | Heikki Kovalainen Giancarlo Fisichella | Nico Rosberg | David Coulthard | Alexander Wurz | Mark Webber | Jarno Trulli | Sebastian Vettel Jenson Button | Ralf Schumacher | Takuma Sato | Vitantonio Liuzzi | Adrian Sutil | Rubens Barrichello | Scott Speed Kazuki Nakajima | Anthony Davidson | Sakon Yamamoto | Christijan Albers | Markus Winkelhock
Konstruktorët Ferrari | BMW Sauber | Renault | Williams | Red Bull | Toyota | Toro Rosso | Honda | Super Aguri | Spyker | McLaren

Lidhje të jashtme Redakto