F1 Evropa - 2007
Statistikat
Gara e 10 nga 17 në vitin 2007.
Nürburgring
Nürburgring
Data 22 korrik, 2007
Vendi Nürburgring, Nürburg, Gjermani
Drejtimi Kushte normale garimi
3.199 mi / 5.148 km
Distanca 60 xhiro, 191.919 mi / 308.863 km
Moti I mirë
Pol pozita
Piloti Finlanda Kimi Räikkönen Ferrari
Koha 1.31.450
Xhiro më e shpejtë
Piloti Brazil Felipe Massa Ferrari
Koha 1:32.853 (34)
Podiumi
I pari Spanja Fernando Alonso McLaren
I dyti Brazil Felipe Massa Ferrari
I treti Australia Mark Webber Red Bull

F1 Evropa për vitin 2007 ishte Formula 1 gara e dhjetë e sezonit F1 2007. Kjo garë u zhvillua në fundjavën mes 20-22 korrikutNürburgring, Gjermani.

29 gusht të vitit 2006 u shpall se F1 Evropa është larguar nga kalendari i F1 garave për sezonin e vitit 2007. Nga kjo don të thotë se do të jetë vetëm një garë e mbajtur në Gjermani çdo vit duke zgjedhur mes garës në Hockenheimring dhe Nürburgring. Emri ishte në dyshim, por F1 Gjermania për vitin 2007 në Nürburgring tani më mbante emrin "Goßer Preis von Europa" (Çmimi i Madhë i Evropës), sepse Hockenheimring e ka të drejtën e emërtimit "Çmimi i Madh i Gjermanisë" kështu që nuk arrinë të bëjnë një marrveshje rreth ndrrimit të emrit. Kjo është hera e parë që nga çmimi F1 Gjermania - 1960 që nuk mbahet garë nën çmimin "Çmimi i Madh i Gjermanisë" dhe hera e parë që nga gara Rezultatet e F1 1955 që gara për çmimin e Madh të Gjermanisë nuk është mbajtur fare.

Kualifikimet

Redakto

Rezultatet e kualifikimit

Redakto
KUALIFIKIMET
Pozita Piloti Ekipi Pjesa e parë Pjesa e dytë Pjesa e tretë
1   Kimi Räikkönen Ferrari 1:31.522 1:31.237 1:31.450
2   Fernando Alonso McLaren-Mercedes 1:31.074 1:30.983 1:31.741
3   Felipe Massa Ferrari 1:31.447 1:30.912 1:31.778
4   Nick Heidfeld BMW Sauber 1:31.889 1:31.652 1:31.840
5   Robert Kubica BMW Sauber 1:31.961 1:31.444 1:32.123
6   Mark Webber Red Bull-Renault 1:32.629 1:31.661 1:32.476
7   Heikki Kovalainen Renault 1:32.594 1:31.783 1:32.478
8   Jarno Trulli Toyota 1:32.381 1:31.859 1:32.501
9   Ralf Schumacher Toyota 1:32.446 1:31.843 1:32.570
10   Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:31.587 1:31.185 1:33.833
11   Nico Rosberg Williams-Toyota 1:32.117 1:31.978
12   Alexander Wurz Williams-Toyota 1:32.173 1:31.996
13   Giancarlo Fisichella Renault 1:32.378 1:32.010
14   Rubens Barrichello Honda 1:32.674 1:32.221
15   Anthony Davidson Super Aguri-Honda 1:32.793 1:32.451
16   Takuma Sato Super Aguri-Honda 1:32.678 1:32.838
17   Jenson Button Honda 1:32.983
18   Scott Speed Toro Rosso-Ferrari 1:33.038
19   Vitantonio Liuzzi Toro Rosso-Ferrari 1:33.148
20   David Coulthard Red Bull-Renault 1:33.151
21   Adrian Sutil Spyker-Ferrari 1:34.500
22   Markus Winkelhock Spyker-Ferrari 1:35.940

Rezultatet e garës

Redakto
Pozita Numri Piloti Ekipi Xhiro Koha/Ngecja Lëvizje Pikë
1 1   Fernando Alonso McLaren-Mercedes 60 2:06:26.358 2 10
2 5   Felipe Massa Ferrari 60 +8.155 sek. 3 8
3 15   Mark Webber Red Bull-Renault 60 +65.674 sek. 6 6
4 17   Alexander Wurz Williams-Toyota 60 +65.937 sek. 12 5
5 14   David Coulthard Red Bull-Renault 60 +73.656 sek. 20 4
6 9   Nick Heidfeld BMW Sauber 60 +80.298 sek. 4 3
7 10   Robert Kubica BMW Sauber 60 +82.415 sek. 5 2
8 4   Heikki Kovalainen Renault 59 +1 xhiro 7 1
9 2   Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 59 +1 xhiro 10
10 3   Giancarlo Fisichella Renault 59 +1 xhiro 13
11 8   Rubens Barrichello Honda 59 +1 xhiro 14
12 23   Anthony Davidson Super Aguri-Honda 59 +1 xhiro 15
13 12   Jarno Trulli Toyota 59 +1 xhiro 8
Pilotët që nuk mbaruan garë
Ret 6   Kimi Raikkonen Ferrari 34 1
Ret 22   Takuma Sato Super Aguri-Honda 19 16
Ret 11   Ralf Schumacher Toyota 18 9
Ret 21   Markus Winkelhock Spyker-Ferrari 13 22
Ret 7   Jenson Button Honda 2 17
Ret 20   Adrian Sutil Spyker-Ferrari 2 21
Ret 16   Nico Rosberg Williams-Toyota 2 11
Ret 19   Scott Speed Toro Rosso-Ferrari 2 18
Ret 18   Vitantonio Liuzzi Toro Rosso-Ferrari 2 19

Shtesë

Redakto

Shiko dhe këtë

Redakto
FORMULA NJË PËR VITIN 2007
Garat Australi | Malajzi | Bahrain | Spanjë | Monako | Kanada | SHBA | Francë | Angli | Evropë | Hungari | Turqi | Itali | Belgjikë Japoni | Kinë | Brazil
Pilotët Kimi Räikkönen | Lewis Hamilton | Fernando Alonso | Felipe Massa | Nick Heidfeld | Robert Kubica | Heikki Kovalainen Giancarlo Fisichella | Nico Rosberg | David Coulthard | Alexander Wurz | Mark Webber | Jarno Trulli | Sebastian Vettel Jenson Button | Ralf Schumacher | Takuma Sato | Vitantonio Liuzzi | Adrian Sutil | Rubens Barrichello | Scott Speed Kazuki Nakajima | Anthony Davidson | Sakon Yamamoto | Christijan Albers | Markus Winkelhock
Konstruktorët Ferrari | BMW Sauber | Renault | Williams | Red Bull | Toyota | Toro Rosso | Honda | Super Aguri | Spyker | McLaren

Lidhje të jashtme

Redakto