F1 Monako - 2007
Statistikat
Gara e 5 nga 17 në vitin 2007.

Data 27 maj, 2007
Vendi Circuit de Monaco
Drejtimi Qarku rrugorë
2.08 mi / 3.34 km
Distanca 78 xhiro, 162.24 mi / 260.52 km
Moti
Pol pozita
Piloti Spanja Fernando Alonso McLaren-Mercedes
Koha 1:15.726
Xhiro më e shpejtë
Piloti Spanja Fernando Alonso McLaren-Mercedes
Koha 1:15.284 (44)
Podiumi
I pari Spanja Fernando Alonso McLaren-Mercedes
I dyti Anglia Lewis Hamilton McLaren-Mercedes
I treti Brazil Felipe Massa Ferrari

F1 Monako për vitin 2007 ishtë Formula 1 gara e pestë e sezonit F1 2007. Gjo garë u zhvillua në fundjavën mes 24-27 maj në qarkun Circuit de MonacoMonte Carlo, Monako. Këtë garë e fitoi piloti Fernando Alonso me ekipin McLaren.

Kualifikimi

Redakto

Kualifikimet ishin të dominuara nga pilotët e ekipit McLarens, Hamilton dhe Fernando Alonso. Në rundin e parë të kualifikimeve Hamilton arriti kohën e parë, për herë të parë në sezon dhe në karierën e tij. Felipe Massa nga ekipi Ferrari u kualifikua si i treti më i shpejti, kurse bashkëpiloti Kimi Räikkönen bëri një gabim dhe u ndesh me mbrojtëset anësore të pistës gjat rundit të dytë të kualifikimeve, dëmtimi nuk mundej të riparohej kështu që ai u rradhit si i gjatëmbëdhjeti për të fillar garën. David Coulthard u dënua për shkak të pritjes së pilotit Heikki Kovalainen dhe mbeti të paraqitje në garë si i trembëdhjeti.[1]

Në rundin e tretë Giancarlo Fisichella arriti kohën e katër më të mirë duke u rradhitur në radhën e dytë të fillimit të garës. Nico Rosberg me ekipin e tij Williams u radhit si i pesti për të filluar garën. Në majë të rradhitjes për garë u radhitën Alonso, Hamilton dhe piloti i Ferrarit Filipe Massa.

Katër pilotët e parë ashtu si arritën në kualifikimet për të filluar garën në atë radhë dhe mbaruan garën. Në këtë garë Hamilton vazhdon të therjes së rekordit si debitues sezonal duke arritur pesë podiume rradhazi nga të cilat 4 vende të dyta rradhazi.

Rezultatet e kualifikimit

Redakto
KUALIFIKIMET
Pozita Piloti Ekipi Pjesa e parë Pjesa e dytë Pjesa e tretë
1   Fernando Alonso McLaren-Mercedes 1:16.059 1:15.431 1:15.726
2   Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:15.685 1:15.479 1:15.905
3   Felipe Massa Ferrari 1:16.786 1:16.034 1:15.967
4   Giancarlo Fisichella Renault 1:17.596 1:16.054 1:16.285
5   Nico Rosberg Williams-Toyota 1:16.870 1:16.100 1:16.439
6   Mark Webber Red Bull-Renault 1:17.816 1:16.420 1:16.784
7   Nick Heidfeld BMW Sauber 1:17.385 1:15.733 1:16.832
8   Robert Kubica BMW Sauber 1:17.584 1:15.576 1:16.955
9   Rubens Barrichello Honda 1:17.244 1:16.454 1:17.498
10   Jenson Button Honda 1:17.297 1:16.457* 1:17.939
11   Alexander Wurz Williams-Toyota 1:17.874 1:16.662
12   Vitantonio Liuzzi Toro Rosso-Ferrari 1:16.720 1:16.703
13   David Coulthard Red Bull-Renault 1:17.204 1:16.319*
14   Jarno Trulli Toyota 1:17.686 1:16.988
15   Heikki Kovalainen Renault 1:17.836 1:17.125
16   Kimi Räikkönen Ferrari 1:16.251 pa kohë
17   Anthony Davidson Super Aguri-Honda 1:18.250
18   Scott Speed Toro Rosso-Ferrari 1:18.390
19   Adrian Sutil Spyker-Ferrari 1:18.418
20   Ralf Schumacher Toyota 1:18.539
21   Takuma Sato Super Aguri-Honda 1:18.554
22   Christijan Albers Spyker-Ferrari pa kohë

Rezultatet e garës

Redakto
Pozita Numri Piloti Ekipi Xhiro Koha/Ngecja Lëvizje Pikë
1 1   Fernando Alonso McLaren-Mercedes 78 1:40:29.329 1 10
2 2   Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 78 +4.095 2 8
3 5   Felipe Massa Ferrari 78 +69.114 3 6
4 3   Giancarlo Fisichella Renault 78 +1 xhiro 4 5
5 10   Robert Kubica BMW Sauber 77 +1 xhiro 8 4
6 9   Nick Heidfeld BMW Sauber 77 +1 xhiro 7 3
7 17   Alexander Wurz Williams-Toyota 77 +1 xhiro 11 2
8 6   Kimi Räikkönen Ferrari 77 +1 xhiro 16 1
9 19   Scott Speed Toro Rosso-Ferrari 77 +1 xhiro 18
10 8   Rubens Barrichello Honda 77 +1 xhiro 9
11 7   Jenson Button Honda 77 +1 xhiro 10
12 16   Nico Rosberg Williams-Toyota 77 +1 xhiro 5
13 4   Heikki Kovalainen Renault 76 motori 15
14 14   David Coulthard Red Bull-Renault 76 +2 xhiro 13
15 12   Jarno Trulli Toyota 76 +2 xhiro 14
16 11   Ralf Schumacher Toyota 76 +2 xhiro 20
17 22   Takuma Sato Super Aguri-Honda 76 +2 xhiro 21
18 23   Anthony Davidson Super Aguri-Honda 76 +2 xhiro 17
Pilotët që nuk mbaruan garë
19 21   Christijan Albers Spyker-Ferrari 70 22
Ret 20   Adrian Sutil Spyker-Ferrari 53 19
Ret 15   Mark Webber Red Bull-Renault 17 6
Ret 18   Vitantonio Liuzzi Toro Rosso-Ferrari 2 12

Shtesë

Redakto

Shiko dhe këtë

Redakto
FORMULA NJË PËR VITIN 2007
Garat Australi | Malajzi | Bahrain | Spanjë | Monako | Kanada | SHBA | Francë | Angli | Evropë | Hungari | Turqi | Itali | Belgjikë Japoni | Kinë | Brazil
Pilotët Kimi Räikkönen | Lewis Hamilton | Fernando Alonso | Felipe Massa | Nick Heidfeld | Robert Kubica | Heikki Kovalainen Giancarlo Fisichella | Nico Rosberg | David Coulthard | Alexander Wurz | Mark Webber | Jarno Trulli | Sebastian Vettel Jenson Button | Ralf Schumacher | Takuma Sato | Vitantonio Liuzzi | Adrian Sutil | Rubens Barrichello | Scott Speed Kazuki Nakajima | Anthony Davidson | Sakon Yamamoto | Christijan Albers | Markus Winkelhock
Konstruktorët Ferrari | BMW Sauber | Renault | Williams | Red Bull | Toyota | Toro Rosso | Honda | Super Aguri | Spyker | McLaren

Referimet

Redakto
  1. ^ Formula 1 - Faqja Zyrtare. Largimi i pilotit Coulthard i mundësoi pilotit Jenson Button të paraqitet në rundin final të kualifikimit.

Lidhje të jashtme

Redakto