Çmimi i madh i Britanisë 2007

(Përcjellë nga F1 Anglia - 2007)
  F1 Anglia - 2007
Statistikat
Gara e 9 nga 17 në vitin 2007.
Qarku Silverstone i ndrshuar në vitin 2000
Qarku Silverstone i ndrshuar në vitin 2000
Data 8 korrik, 2007
Vendi Silverstone Circuit,
Silverstone,
Northamptonshire dhe
Buckinghamshire, Angli
Drejtimi Drejtimi permanent
3.194 mi / 5.141 km
Distanca 60 xhiro, 191.603 mi / 308.355 km
Moti Dry
Pol pozita
Piloti United Kingdom Lewis Hamilton McLaren-Mercedes
Koha 1.19.997
Xhiro më e shpejtë
Piloti Finlanda Kimi Räikkönen Ferrari
Koha 1.20.638 (17)
Podiumi
I pari Finlanda Kimi Räikkönen Ferrari
I dyti Spanja Fernando Alonso McLaren-Mercedes
I treti United Kingdom Lewis Hamilton McLaren-Mercedes

F1 Britania e Madhe për vitin 2007 ishte Formula 1 gara e nëntë e sezonit F1 2007. Kjo garë u zhvillua në fundjavën mes 6-8 korrik në qarkun Silverstone Circuit.[1] Garën e fitoi piloti Kimi Räikkönen pas marrjes së pozitës së parë nga Lewis Hamilton pas pit stopit të parë.[2]

Pas fitores së pilotit anglez, Lewis Hamilton, në garën për çmimin e madh të Kanadasë biletat kan arrtur mbi kulm ka deklaruar drejtori i qarkut Richard Phillips i cili ka shtuar se interes i tillë nuk është treguar që nga pjesmarrja e pilotit Mansell gjat fundit të viteve 80ta dhe fillimit të viteve 90ta.[3]

Testimi

Redakto
Jarno Trulli shënoi kohën më të shpejtë gjat testimeve me veturën e tijë Toyota TF107.

Përgatitjet për garë filluan më 19 qershor,kur ekipet filluan të testojnë në qarkun Silverstone. Gjat ditës së parë të testimit Ralf Schumacher shënoi kohën më të shpejtë. Në ditën e dytë ishte Jarno Trulli me veturën e tijë Toyota ai i cili shënoi kohën më të shpejtë, kurse në ditën e tretë Felipe Massa ishte piloti më i shpejtë në qark.

Kualifikimet

Redakto

Rezultatet e kualifikimit

Redakto
KUALIFIKIMET
Pozita Piloti Ekipi Pjesa e parë Pjesa e dytë Pjesa e tretë
1   Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:19.885 1:19.400 1:19.997
2   Kimi Räikkönen Ferrari 1:19.753 1:19.252 1:20.099
3   Fernando Alonso McLaren-Mercedes 1:19.330 1:19.152 1:20.147
4   Felipe Massa Ferrari 1:19.790 1:19.421 1:20.265
5   Robert Kubica BMW Sauber 1:20.294 1:20.054 1:20.401
6   Ralf Schumacher Toyota 1:20.513 1:19.860 1:20.516
7   Heikki Kovalainen Renault 1:20.570 1:20.077 1:20.721
8   Giancarlo Fisichella Renault 1:20.842 1:20.042 1:20.775
9   Nick Heidfeld BMW Sauber 1:20.534 1:20.178 1:20.894
10   Jarno Trulli Toyota 1:21.150 1:20.133 1:21.240
11   Mark Webber Red Bull-Renault 1:20.583 1:20.235
12   David Coulthard Red Bull-Renault 1:21.154 1:20.329
13   Alexander Wurz Williams-Toyota 1:20.830 1:20.350
14   Rubens Barrichello Honda 1:21.169 1:20.364
15   Scott Speed Toro Rosso-Ferrari 1:20.834 1:20.515
16   Vitantonio Liuzzi Toro Rosso-Ferrari 1:21.160 1:20.823
17   Nico Rosberg Williams-Toyota 1:21.219
18   Jenson Button Honda 1:21.335
19   Anthony Davidson Super Aguri-Honda 1:21.448
20   Adrian Sutil Spyker-Ferrari 1:22.019
21   Takuma Sato Super Aguri-Honda 1:22.045
22   Christijan Albers Spyker-Ferrari 1:22.586

Rezultatet e garës

Redakto
Pozita Numri Piloti Ekipi Xhiro Koha/Ngecja Lëvizje Pikë
1 6   Kimi Räikkönen Ferrari 59 1:21:43.074 2 10
2 1   Fernando Alonso McLaren-Mercedes 59 +2.459 sekonda 3 8
3 2   Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 59 +39.373 sek. 1 6
4 10   Robert Kubica BMW Sauber 59 +53.319 sek. 5 5
5 5   Felipe Massa Ferrari 59 +54.063 sek. 4+ 4
6 9   Nick Heidfeld BMW Sauber 59 +56.336 sek. 9 3
7 4   Heikki Kovalainen Renault 58 +1 xhiro 7 2
8 3   Giancarlo Fisichella Renault 58 +1 xhiro 8 1
9 8   Rubens Barrichello Honda 58 +1 xhiro 14
10 7   Jenson Button Honda 58 +1 xhiro 18
11 14   David Coulthard Red Bull-Renault 58 +1 xhiro 12
12 16   Nico Rosberg Williams-Toyota 58 +1 xhiro 17
13 17   Alexander Wurz Williams-Toyota 58 +1 xhiro 13
14 22   Takuma Sato Super Aguri-Honda 57 +2 xhiro 21+
15 21   Christijan Albers Spyker-Ferrari 57 +2 xhiro 22
Pilotët që nuk mbaruan garë
16 18   Vitantonio Liuzzi Toro Rosso-Ferrari 53 16
Ret 12   Jarno Trulli Toyota 43 10
Ret 23   Anthony Davidson Super Aguri-Honda 35 19
Ret 19   Scott Speed Toro Rosso-Ferrari 29 15
Ret 11   Ralf Schumacher Toyota 22 6
Ret 20   Adrian Sutil Spyker-Ferrari 16 20
Ret 15   Mark Webber Red Bull-Renault 8 11

Shtesë

Redakto

Shiko dhe këtë

Redakto
FORMULA NJË PËR VITIN 2007
Garat Australi | Malajzi | Bahrain | Spanjë | Monako | Kanada | SHBA | Francë | Angli | Evropë | Hungari | Turqi | Itali | Belgjikë Japoni | Kinë | Brazil
Pilotët Kimi Räikkönen | Lewis Hamilton | Fernando Alonso | Felipe Massa | Nick Heidfeld | Robert Kubica | Heikki Kovalainen Giancarlo Fisichella | Nico Rosberg | David Coulthard | Alexander Wurz | Mark Webber | Jarno Trulli | Sebastian Vettel Jenson Button | Ralf Schumacher | Takuma Sato | Vitantonio Liuzzi | Adrian Sutil | Rubens Barrichello | Scott Speed Kazuki Nakajima | Anthony Davidson | Sakon Yamamoto | Christijan Albers | Markus Winkelhock
Konstruktorët Ferrari | BMW Sauber | Renault | Williams | Red Bull | Toyota | Toro Rosso | Honda | Super Aguri | Spyker | McLaren

References

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto