Çmimi i madh i Bahrainit 2007

(Përcjellë nga F1 Bahrain - 2007)
  F1 Bahrain - 2007
Statistikat
Gara e 3 nga 17 në vitin 2007.
Qarku i Bahraint në Sakhir
Qarku i Bahraint në Sakhir
Data 15 prill, 2007
Vendi Bahrain International Circuit
Sakhir, Bahrain
Drejtimi Drejtimi permanent i garimit.
3.37 mi / 5.412 km
Distanca 57
xhiro, 191.530 (2006)
mi / 308.238 (2006) km
Moti me Diell
Pol pozita
Piloti Brazil Felipe Massa Ferrari
Koha 1:32.652
Xhiro më e shpejtë
Piloti Brazil Felipe Massa Ferrari
Koha 1:34.067 (42)
Podiumi
I pari Brazil Felipe Massa Ferrari
I dyti Anglia Lewis Hamilton McLaren-Mercedes
I treti Finlanda Kimi Räikkönen Ferrari

F1 Bahrain për vitin 2007 ishte Formula 1 gara e tretë për këtë kampionat e mbajtur më 14-15 prill, 2007 në qarkun Bahrain International CircuitSakhir, Bahrain.

Gjat ushtrimeve 1 dhe 2 piloti Kimi Räikkönen dominoi. Lewis Hamilton gjithashtu u radhit në pozitë të mirë. Vitantonio Liuzzi arriti befaseshëm pozitën e 8të gjat ushtrimeve 1. Felipe Massa e fitoi çmimin e kësaj gare ngdaj pilotit Lewis Hamilton, i cili bëri histori duke u bërë piloti i parë në tërë historinë e Formula 1 i cili përfundoi në 3 garat e para në karrierën e tijë në tre podiume.

Kualifikimi Redakto

Pjesa e parë kualifikuese

Garat kualifikuese u zhvilluan në një temperaturë prej 34  gadë °C dhe nën një reshje të voglë shiu menjëherë pas ushtrimeve të mëngjesit, kurse pista ishte e tharë. Piloti i ekipit Williams, Alexander Wurz ishte i pari që doli jasht sëbashku me ish pilotin e këtij ekipi David Coulthard dhe Jenson Button i pasoi këta të dy. Sikur edhe në garimin paraprak të dy pilotët e ekipit Scuderia Ferrari arritën pozitat e para duke arritur që të dy një kohe prej 1 minut 32 sekonda. Gjasht pilotët e parë që u eliminuan në pjesën e par ishin: Takuma Sato, Vitantonio Liuzzi, Scott Speed, Adrian Sutil, David Coulthard dhe Christijan Albers.

Pjesa e dytë kualifikuese

Dy pilotët e ekipit Toyotas, Ralf Schumacher dhe Jarno Trulli filluan pjesën e dytë të parët. Sikur edhe në pjesën e parë pilotët e Ferrarit zunë pozitat e para, këtë herë ishte Massa i cili udhëhiqte. Në këtë pjesë prapa mbetën pilotët: Rubens Barrichello, Ralf Schumacher, Davidson, Heikki Kovalainen, Wurz dhe Button.

Pjesa e tretë kualifikuese

Hamilton dhe dy pilotët e ekipit BMW Saubers ishin të parët që u paraqitën në pistë në pjesën e tretë, kurse Massa shnoi xhiron më të shpejtë. Në këtë pjedë Massa e përmirsoi kohën e tijë duke bërë xhiro për një kohë prej 1 minut, 32.652 sekonda. Hamilton u radhit i dyti duke u futur në rreshtin e parë të garës së tretë në karrierën e tijë. Kimi Räikkönen dhe Fernando Alonso arritën për rreshtin e dytë, kurse të dy pilotët e BMW Saubers, Heidfeld dhe Kubica u radhitën në pozitën 5 dhe 6, kurse Giancarlo Fisichella dhe Mark Webber u kualifikuan si më të dobëtit në këtë pjesë.

Gara Redakto

Në start katër pilotët e parë i mbajtën pozitat e tyre në një afërsi shumë të madhe nga njëri tjetri. Në kthesën e tretë David Coulthard, Adrian Sutil, Jenson Button dhe Scott Speed ishin të involvuar në një incident që bëri që Button dhe Speed të largohen nga gara.

Rezultatet e kualifikimit Redakto

KUALIFIKIMET
Pozita Piloti Ekipi Pjesa e parë Pjesa e dytë Pjesa e tretë
1   Felipe Massa Ferrari 1:32.443 1:31.359 1:32.652
2   Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:32.580 1:31.752 1:32.935
3   Kimi Räikkönen Ferrari 1:33.161 1:31.812 1:32.935
4   Fernando Alonso McLaren-Mercedes 1:33.049 1:32.214 1:33.192
5   Nick Heidfeld BMW Sauber 1:33.164 1:32.154 1:33.404
6   Robert Kubica BMW Sauber 1:33.348 1:32.292 1:33.710
7   Giancarlo Fisichella Renault 1:33.556 1:32.889 1:34.056
8   Mark Webber Red Bull-Renault 1:33.496 1:32.808 1:34.106
9   Jarno Trulli Toyota 1:33.218 1:32.429 1:34.154
10   Nico Rosberg Williams-Toyota 1:33.349 1:32.815 1:34.399
11   Alexander Wurz Williams-Toyota 1:33.759 1:32.915
12   Heikki Kovalainen Renault 1:33.467 1:32.935
13   Anthony Davidson Super Aguri-Honda 1:33.299 1:33.082
14   Ralf Schumacher Toyota 1:33.923 1:33.294
15   Rubens Barrichello Honda 1:33.776 1:33.624
16   Jenson Button Honda 1:33.967 1:33.731
17   Takuma Sato Super Aguri-Honda 1:33.984
18   Vitantonio Liuzzi Toro Rosso-Ferrari 1:34.024
19   Scott Speed Toro Rosso-Ferrari 1:34.333
20   Adrian Sutil Spyker-Ferrari 1:35.280
21   David Coulthard Red Bull-Renault 1:35.341
22   Christijan Albers Spyker-Ferrari 1:35.533

Rezultatet e garës Redakto

Pozita Numri Piloti Ekipi Xhiro Koha/Dalja Lëvizje Pikë
1 5   Felipe Massa Ferrari 57 1:33.27.515 1 10
2 2   Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 57 +2.360 2 8
3 6   Kimi Räikkönen Ferrari 57 +10.839 3 6
4 9   Nick Heidfeld BMW Sauber 57 +13.831 5 5
5 1   Fernando Alonso McLaren-Mercedes 57 +14.426 4 4
6 10   Robert Kubica BMW Sauber 57 +45.529 6 3
7 12   Jarno Trulli Toyota 57 +81.371 9 2
8 3   Giancarlo Fisichella Renault 57 +81.701 7 1
9 4   Heikki Kovalainen Renault 57 +89.411 12
10 16   Nico Rosberg Williams-Toyota 57 +89.916 10
11 17   Alexander Wurz Williams-Toyota 56 +1 xhiro 11
12 11   Ralf Schumacher Toyota 56 +1 xhiro 14
13 8   Rubens Barrichello Honda 56 +1 xhiro 15
14 21   Christijan Albers Spyker-Ferrari 55 +2 xhiro 22
15 20   Adrian Sutil Spyker-Ferrari 53 +4 xhiro 20
Pilotët që nuk mbaruan garë
16 23   Anthony Davidson Super Aguri-Honda 51 13
Ret 15   Mark Webber Red Bull-Renault 41 8
Ret 14   David Coulthard Red Bull-Renault 36 21
Ret 22   Takuma Sato Super Aguri-Honda 34 17
Ret 18   Vitantonio Liuzzi Toro Rosso-Ferrari 26 18
Ret 7   Jenson Button Honda 0 16
Ret 19   Scott Speed Toro Rosso-Ferrari 0 19

Shtesë Redakto

  • Xhiro më e shpejtë: Felipe Massa, 1:34.067 (xhrio 42)

Shiko dhe këtë Redakto

FORMULA NJË PËR VITIN 2007
Garat Australi | Malajzi | Bahrain | Spanjë | Monako | Kanada | SHBA | Francë | Angli | Evropë | Hungari | Turqi | Itali | Belgjikë Japoni | Kinë | Brazil
Pilotët Kimi Räikkönen | Lewis Hamilton | Fernando Alonso | Felipe Massa | Nick Heidfeld | Robert Kubica | Heikki Kovalainen Giancarlo Fisichella | Nico Rosberg | David Coulthard | Alexander Wurz | Mark Webber | Jarno Trulli | Sebastian Vettel Jenson Button | Ralf Schumacher | Takuma Sato | Vitantonio Liuzzi | Adrian Sutil | Rubens Barrichello | Scott Speed Kazuki Nakajima | Anthony Davidson | Sakon Yamamoto | Christijan Albers | Markus Winkelhock
Konstruktorët Ferrari | BMW Sauber | Renault | Williams | Red Bull | Toyota | Toro Rosso | Honda | Super Aguri | Spyker | McLaren

Lidhje të jashtme Redakto