McLaren MP4-22 është Formula 1 veturë e Vodafone McLaren-Mercedes për sezonin garues Formula 1 2007. Vetura u pa në publik për herë të parë gjatë testimeve në qarkun Circuit de ValenciaSpanjë15 janar të vitit 2007. Në garën e parë vetura arriti pozitën dytë dhe të katërt në kualifikime dhe të dytën dhe të tretën në fund të garës nga pilotët Fernando Alonso dhe Lewis Hamilton.

MP4-22 në garën e dytë të sezonit të vitit 2007 të cilën garë e fitoi po kjo veturë me pilotin Fernando Alonso.

2007 SeasonRedakto

Të dhënat
Emri i vetuës McLaren MP4-22
Kategoria Formula 1
Konstruktorët McLaren
Dizajneri Pat Fry
Ekipi Vodafone McLaren Mercedes
Pilotët 1. Fernando Alonso
2. Lewis Hamilton
Motori Mercedes-Benz FO 108T
Kapaciteti 2.4 litra
Ndërresa 7 për përpara dhe 1 për prapa
Derivati Mobil 1
Goat Bridgestone Potenza
Debitimi 2007 Australian Grand Prix
Gara 10
Fitore 5

Sipas ekipit McLaren vetura MP4-22 ka kapacitete të avancuara enxhinerike dhe zgjedhje të reja aerodinamike.

17 janar të vitit 2007, Fernando Alonso kompletoi një test të veturës në qarkun Ricardo Tormo, qark ky në Valencia, duke arritur xiron më të shpejtë në kohë 1:12.050.

Gjat testimit në qarkun në Catalunya1 maj të vitit 2007, Pedro de la Rosa me krahë të përparëm të ri dhe me dizajn unik të cilët mund të përdoren gjer në fund të sezonit.

SponsorëtRedakto

StatistikatRedakto

Viti Ekipi Motori Gomat Piloti 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 Points WCC
2007 McLaren Mercedes-Benz V8 B Gara AUS   MAS   BHR   ESP   MON   CAN   USA   FRA   GBR   EUR   HUN   TUR   ITA   BEL   JPN   CHN   BRA   138* 1ri*
Fernando Alonso 2 1 5 3 1 7 2 7 2 1 4
Lewis Hamilton 3 2 2 2 2 1 1 3 3 9 1

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Themeluesi:   Bruce McLaren     Ekipi:   Ron Dennis |   Martin Whitmarsh |   Norbert Haug |   Mike Coughlan

Veturat:  M2B · M4B · M5A · M7A · M7B · M7C · M7D · M9A · M14A · M14D · M19A · M19C · M23 · M26 · M28 · M29 · M29F · M30 · MP4 (MP4/1) · MP4B (MP4/1B) · MP4/1C · MP4/1E · MP4/2 · MP4/2B · MP4/2C · MP4/3 · MP4/4 · MP4/5 · MP4/5B · MP4/6 · MP4/6B · MP4/7A · MP4/8 · MP4/9 · MP4/10 · MP4/10B · MP4/10C · MP4/11 · MP4/11B · MP4/12 · MP4/13 · MP4/14 · MP4/15 · MP4-16 · MP4-17 · MP4-17D · MP4-18 · MP4-19 · MP4-19B · MP4-20 · MP4-21 · MP4-22 · MP4-23 · MP4-24